"Oznacza zwycięstwo". Małgorzata Gosiewska w 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska w 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach podkreśliła, że symbol krzyża przypomina o sowieckim barbarzyństwie. Pomnik postawiono w Dolince Katyńskiej na Powązkach Wojskowych 31 lipca 1981 roku, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

2021-09-16, 19:31

"Oznacza zwycięstwo". Małgorzata Gosiewska w 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego
Małgorzata Gosiewska. Foto: PAP/Paweł Supernak

Wykonany z granitu kilkutonowy krzyż-monument był pierwszym w Polsce pomnikiem upamiętniającym mord w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Posłuchaj

Małgorzata Gosiewska o Krzyżu Katyńskim (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

amelak mid-21914242 1200.jpg
Komitet Katyński przekazał zbiory archiwalne Stefana Melaka do Archiwum Akt Nowych

Małgorzata Gosiewska mówiła, że krzyż to również znak pamięci i miłości. - Krzyż Katyński, wzniesiony czterdzieści lat temu na Powązkach, oznacza zwycięstwo. Chociaż zwycięstwo okupione najwyższą ceną naszych bohaterskich żołnierzy. To znak wierności złożonej przysiędze żołnierskiej, Ojczyźnie i Bogu. Święty Jan Paweł II powiedział: ponad śmiercionośną nienawiścią, jaka rozpętała się również na naszym europejskim kontynencie, jest miłość - podkreśliła wicemarszałek Sejmu.

Czytaj również:

"Pokazali, że Polacy będą pamiętać"

Podczas spotkania historycznego zaprezentowano album autorstwa Andrzeja Melaka i Łukasza Kudlickiego "Pomnik prawdy - w 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach". Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, odnosząc się między innymi do publikacji albumu, powiedział, że pamięci mordu na 22 tysiącach przedstawicieli polskiej elity nie udało się zgładzić.

REKLAMA

Posłuchaj

Jan Józef Kasprzyk o Krzyżu Katyńskim (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

- Wyrazem tego, był ten wspaniały czyn, jaki miał miejsce czterdzieści lat temu, kiedy działacze opozycji antykomunistycznej skupieni w Komitecie Katyńskim, pod przewodnictwem Stefana Melaka, postawili Krzyż Prawdy, tak pięknie nazwany przez Łukasza Kudlickiego i Andrzeja Melaka. Nie licząc się z konsekwencjami pokazali, że Polacy będą pamiętać i zrobią wszystko, aby prawda nigdy nie uległa przemocy - zaznaczył minister Kasprzyk.

Powiązany Artykuł

Katyń rocznica PAP bieżący 1200.jpg
"Katyń – pamiętam". Reportaż na podstawie relacji świadków [POSŁUCHAJ]

Posłuchaj

Andrzej Melak: album, jak i Krzyż Katyński, jest wyrazem czci zamordowanym w Katyniu (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

List od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał szef gabinetu politycznego szefa MON Łukasz Kudlicki. Podczas uroczystości w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył medale Pro Bono Poloniae.

Krzyż Katyński na Powązkach

Posłuchaj

Andrzej Melak: inspiracją dla nas byli żołnierze AK (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Krzyż Katyński był to pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający prawdę o zbrodni katyńskiej, popełnionej przez NKWD na polskich jeńcach wojennych w 1940 roku. Na Krzyżu widniała data "1940" i orzeł w koronie, pod nim leżała tablica z napisem "Katyń" i znajdowały się słupki z nazwami obozów NKWD: Ostaszków, Starobielsk, Kozielsk, gdzie po agresji Sowietów na Rzeczpospolitą w 1939 roku zostali uwięzieni Polacy.

Posłuchaj

Współautor Łukasz Kudlicki: symboliczny, czarno biały album ma przemawiać o historii (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Inicjatorami postawienia pomnika byli ksiądz Wacław Karłowicz, ksiądz Stefan Niedzielak - proboszcz parafii świętego Karola Boromeusza na Powązkach - oraz Stefan Melak (zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku). Postawienie i montaż pomnika filmowali funkcjonariusze SB, ale ograniczyli się jedynie do dokumentowania całej akcji. Kilkutonowy monument z granitu o wysokości ponad 4,5 metra stanął o 15:00. W nocy został usunięty przez bezpiekę i wywieziony w nieznane miejsce.

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej