"Oznacza zwycięstwo". Małgorzata Gosiewska w 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska w 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach podkreśliła, że symbol krzyża przypomina o sowieckim barbarzyństwie. Pomnik postawiono w Dolince Katyńskiej na Powązkach Wojskowych 31 lipca 1981 roku, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
2021-09-16, 19:31
Wykonany z granitu kilkutonowy krzyż-monument był pierwszym w Polsce pomnikiem upamiętniającym mord w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Komitet Katyński przekazał zbiory archiwalne Stefana Melaka do Archiwum Akt Nowych
Małgorzata Gosiewska mówiła, że krzyż to również znak pamięci i miłości. - Krzyż Katyński, wzniesiony czterdzieści lat temu na Powązkach, oznacza zwycięstwo. Chociaż zwycięstwo okupione najwyższą ceną naszych bohaterskich żołnierzy. To znak wierności złożonej przysiędze żołnierskiej, Ojczyźnie i Bogu. Święty Jan Paweł II powiedział: ponad śmiercionośną nienawiścią, jaka rozpętała się również na naszym europejskim kontynencie, jest miłość - podkreśliła wicemarszałek Sejmu.
- Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje. Niemy świadek sowieckiego bestialstwa
- Zbrodnia katyńska. Andrzej Gwiazda: od małego nie miałem wątpliwości, inni czekali na prawdę do lat 90.
"Pokazali, że Polacy będą pamiętać"
Podczas spotkania historycznego zaprezentowano album autorstwa Andrzeja Melaka i Łukasza Kudlickiego "Pomnik prawdy - w 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach". Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, odnosząc się między innymi do publikacji albumu, powiedział, że pamięci mordu na 22 tysiącach przedstawicieli polskiej elity nie udało się zgładzić.
REKLAMA
Posłuchaj
- Wyrazem tego, był ten wspaniały czyn, jaki miał miejsce czterdzieści lat temu, kiedy działacze opozycji antykomunistycznej skupieni w Komitecie Katyńskim, pod przewodnictwem Stefana Melaka, postawili Krzyż Prawdy, tak pięknie nazwany przez Łukasza Kudlickiego i Andrzeja Melaka. Nie licząc się z konsekwencjami pokazali, że Polacy będą pamiętać i zrobią wszystko, aby prawda nigdy nie uległa przemocy - zaznaczył minister Kasprzyk.
Powiązany Artykuł
"Katyń – pamiętam". Reportaż na podstawie relacji świadków [POSŁUCHAJ]
Posłuchaj
List od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał szef gabinetu politycznego szefa MON Łukasz Kudlicki. Podczas uroczystości w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył medale Pro Bono Poloniae.
Krzyż Katyński na Powązkach
Posłuchaj
Krzyż Katyński był to pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający prawdę o zbrodni katyńskiej, popełnionej przez NKWD na polskich jeńcach wojennych w 1940 roku. Na Krzyżu widniała data "1940" i orzeł w koronie, pod nim leżała tablica z napisem "Katyń" i znajdowały się słupki z nazwami obozów NKWD: Ostaszków, Starobielsk, Kozielsk, gdzie po agresji Sowietów na Rzeczpospolitą w 1939 roku zostali uwięzieni Polacy.
Posłuchaj
Inicjatorami postawienia pomnika byli ksiądz Wacław Karłowicz, ksiądz Stefan Niedzielak - proboszcz parafii świętego Karola Boromeusza na Powązkach - oraz Stefan Melak (zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku). Postawienie i montaż pomnika filmowali funkcjonariusze SB, ale ograniczyli się jedynie do dokumentowania całej akcji. Kilkutonowy monument z granitu o wysokości ponad 4,5 metra stanął o 15:00. W nocy został usunięty przez bezpiekę i wywieziony w nieznane miejsce.
REKLAMA
jmo
REKLAMA