more_horiz
Wiadomości

Beatyfikacja matki Czackiej i prymasa Wyszyńskiego. Nycz: Bogu dzięki, że nam się to przydarzyło

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 16:13
Niewidomi i słabowidzący pielgrzymi z całej Polski dziękowali w podwarszawskich Laskach za dar beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej - założycielki zakładu dla niewidomych w Laskach. Uroczystość była częścią Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Niewidomych i Słabowidzących.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz  podczas mszy św. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w LaskachFoto: PAP/Paweł Supernak

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Serwis Specjalny - Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński

Z całego kraju przyjechało do Lasek ponad 800 osób z dysfunkcją wzroku, a także ich opiekunów i duchownych. Łącznie w uroczystościach wzięło udział około 1300 pielgrzymów.

W homilii metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz dziękował za podwójną beatyfikację, która miała miejsce niecały tydzień temu - 12 września.


Posłuchaj
00:31 11301009_1.mp3 Laski: Dziękczynienie za beatyfikację matki Elżbiety Czackiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego (IAR)

 

- Bogu dzięki, że nam się to przydarzyło, że ta beatyfikacja była podwójna. Dziękujemy dziś za matkę Różę Czacką, ale dziękujemy także za prymasa Stefana Wyszyńskiego, razem z nią beatyfikowanego. Dziękujemy i nie chcemy rozdzielać tych dwóch postaci, bo dobrze się stało w życiu ich dwojga, że się spotkali - mówił.

Praca z ludźmi

Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że odkrywczość dzieła Matki Elżbiety Czackiej polega na sposobie pracy z ludźmi niedowidzącymi w Laskach. Dodał, że po pierwszej wojnie światowej niewidomi byli traktowani źle, odsuwani i wręcz ukrywani, to pokazuje, jak bardzo byli ludźmi potrzebującymi wsparcia.

1200x660-CZACKA.JPG
Serwis Specjalny Polskiego Radia - s. Elżbieta Róża Czacka

- Często była taka pokusa, żeby pomoc ograniczyć do czystej charytatywności, żeby nie byli głodni. Natomiast Róża Czacka wprowadziła w dzieło Lasek praktykę stawiania na nogi tych wszystkich, których życie dotknęło niedowidzeniem czy byciem niewidomym w ogóle - wskazał metropolita warszawski.


Posłuchaj
00:30 11301009_2.mp3 Laski: Dziękczynienie za beatyfikację matki Elżbiety Czackiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego (IAR)

 

Przed mszą pielgrzymi wysłuchali prelekcji "Dwie drogi, jedna świętość", którą wygłosił ksiądz Andrzej Gałka, krajowy duszpasterz niewidomych. Ksiądz Gałka wskazał, że każdy z nas ma swoją drogę, drogę do świętości.

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia i Matka Elżbieta Róża Czacka, Założycielka Zakładu dla Niewidomych w Laskach zostali ogłoszeni błogosławionymi 12 września podczas Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

pkur

Zobacz także

Zobacz także