"Korzystanie z pomocy Frontexu nie jest konieczne". Wiceszef MSWiA o sytuacji na granicy

- Mamy wystarczające siły i środki, aby sami zabezpieczyć granice polsko-białoruską - ocenił wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Dodał, że do tej pory skorzystanie z pomocy Frontexu w ochronie granicy nie jest konieczne.

2021-09-20, 18:10

"Korzystanie z pomocy Frontexu nie jest konieczne". Wiceszef MSWiA o sytuacji na granicy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/Straz_Graniczna

W poniedziałek RMF FM powołując się na nieoficjalne ustalenia, poinformowało, że Unia Europejska - po doniesieniach o śmierci migrantów przy granicy Polski z Białorusią - chce obecności Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Według RMF FM Frontex wyraził gotowość do udzielenia pomocy w ochronie granicy.

Powiązany Artykuł

twitter granica polska białoruś 1200.jpg
Wysokie na 2,5 m ogrodzenie, 130 km zasieków. Szef MON o zabezpieczeniu granicy z Białorusią

Nowe samochody

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki zaznaczył, że Polska ma siły i środki, aby samodzielnie zabezpieczyć granicę polsko-białoruską. Przypomniał też ostatnią wypowiedź szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który zapewnił, że w najbliższych dniach około 500 żołnierzy zostanie oddelegowanych do ochrony granicy. Dodatkowo Podlaski Oddział SG ma otrzymać w środę osiem nowoczesnych samochodów.

- Zaangażowane zostały duże siły i środki, większe niż mógłby zapewnić Frontex - zaznaczył Grodecki. Dodał też, że do tej pory nie było oficjalnej propozycji KE odnośnie pomocy Frontexu.

Czytaj także:

W poniedziałek w Komendzie Głównej Straży Granicznej w Warszawie po odprawie dowództwa SG, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, odbyła się konferencja prasowa, podczas której szef MSWiA poinformował o zwiększeniu sił na granicy Polski z Białorusią. - W dalszym ciągu musimy twardo bronić naszej granicy, bezpieczeństwa naszych obywateli, dlatego zwiększamy siły udziału żołnierzy w ochronie granicy - podkreślił Kamiński.

- W najbliższych dniach około 500 żołnierzy będzie oddelegowanych do tego, żeby jeszcze większym stopniu uszczelniać sieć naszych patroli granicznych" - przekazał szef MSWiA. "Pojutrze Podlaski Oddział Straży Granicznej, tam, gdzie jest najwięcej prób naruszenia naszej granicy, otrzyma osiem supernowoczesnych pojazdów, wyposażonych w odpowiedni sprzęt elektroniczny - dodał.

W niedzielę SG poinformowała o znalezieniu w pasie przygranicznym zwłok osób, które przedostały się przez granicę. Komendant główny SG gen. dyw. Tomasz Praga podał w poniedziałek, że po polskiej stronie znaleziono zwłoki trzech migrantów, a z tego, co wiadomo polskiej SG, po stronie białoruskiej znaleziono zwłoki jednej osoby - kobiety.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią w części woj. podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu.

REKLAMA

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej