more_horiz
Wiadomości

Prezydent przyleciał do Nowego Jorku. Znamy szczegóły jego wizyty w USA

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 03:06
Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Nowego Jorku. Weźmie tam udział w rozpoczynającej się po południu polskiego czasu sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas dorocznego spotkania przywódcy z całego świata mówią o najważniejszych globalnych problemach.
Andrzej Duda
Andrzej Duda Foto: Adam Chelstowski / Forum

Prezydent przyleciał do Nowego Jorku rejsowym lotem LOT-u, który wylądował na lotnisku Johna F. Kennedy'ego. Jak poinformował prezydencki minister Jakub Kumoch, tym samym lotem z Warszawy leciały prezydent Mołdawii Maia Sandu i Estonii Kersti Kaljulaid. Andrzej Duda będzie przebywał w Nowym Jorku do piątku.

Czytaj także:
duda onz 1200.jpg
Prezydent weźmie udział w forum ONZ. Wiemy, jakie tematy poruszy w Nowym Jorku

76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Według ONZ, w tym roku głównymi tematami wystąpień mają być walka z pandemią i globalnym ociepleniem. Prezydencki minister Jakub Kumoch zapowiedział, że Andrzej Duda poruszy te tematy, ale będzie mówił także o innych sprawach, ważnych z punktu widzenia polskich władz.

- Prezydent powie bardzo jasno, że sama pandemia nie przysłania problemów ludzkości, takich jak walka narodów o swoje prawa. Będzie bardzo jasno mówił to, co Polska ma do powiedzenia w sprawie Ukrainy i Białorusi, ale również innych regionów świata, które wymagają solidarności. Oczywiście będzie mowa o Afganistanie - mówił Jakub Kumoch w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Nowym Jorku.

Posłuchaj
00:16 11304725_1.mp3 Jakub Kumoch o przemówieniu Andrzeja Dudy. (IAR)

W tym roku prezydent Andrzej Duda znalazł się w gronie przywódców, którzy wystąpią na forum ONZ pierwszego dnia obrad. Jego wystąpienie zaplanowane jest około północy polskiego czasu.

Posłuchaj
00:49 11304748_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda przyleciał na sesję ONZ. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Spotkania z przywódcami 

Czytaj także:
onz zgromadzenie ogólne 1200 free.jpg
Migracja będzie tematem Zgromadzenia Ogólnego ONZ

W trakcie zaplanowanej do piątku wizyty w Nowym Jorku Andrzej Duda będzie też rozmawiał z przywódcami Brazylii, Turcji, Mongolii, Czarnogóry, Gruzji, Mołdawii oraz Litwy, Łotwy i Estonii.

Jak mówi Jakub Kumoch, z niektórymi przywódcami Andrzej Duda spotkał się już w drodze do Nowego Jorku. - To był symboliczny element, bo tym samym samolotem przyleciało troje prezydentów regionu. Panu prezydentowi towarzyszyły prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz prezydent Mołdawii Maia Sandu - dodał Jakich Kumoch.

Posłuchaj
00:10 11304725_2 (1).mp3 Jakub Kumoch o spotkaniach Andrzej Duda z przywódcami innych państw. (IAR)

Czytaj także:

Upamiętnienie ofiar ataków z 11.09 i spotkania z Polonią

Para prezydencka złoży też wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., złoży wieniec przy Drzewie Przetrwania, spotka się też z uczestnikami wydarzeń sprzed dwudziestu lat oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej przy WTC.

W Linden w stanie New Jersey Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, w Nowym Jorku zaś, w piątek, para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia jego istnienia.

jbt

Zobacz także

Zobacz także