Rozprawa ws. zasady prymatu prawa UE nad krajowym. TK zarządził przerwę do końca września

Trybunał Konstytucyjny ogłosił po południu przerwę w rozprawie zainicjowanej wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o UE do 30 września - poinformowała prezes TK Julia Przyłębska.

2021-09-22, 15:42

Rozprawa ws. zasady prymatu prawa UE nad krajowym. TK zarządził przerwę do końca września
Siedziba TK. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Powiązany Artykuł

Morawiecki 1200.jpg
Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na 2021 r. Większe dochody i większe inwestycje

Trybunał Konstytucyjny ze względu na pojawiające się nowe okoliczności i zarzuty musi przygotować się do kolejnej rozprawy. W związku z powyższym TK zarządza przerwę w rozprawie do 30 września, godz. 12" - powiedziała prezes Przyłębska.

TK kontynuował na rozprawie w pełnym składzie rozpatrywanie wniosku premiera ws. zapisanej w traktatach zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Przed Trybunałem swoje stanowiska przypomnieli uczestnicy tego postępowania, odnosili się oni także wzajemnie do swoich przedłożeń. Po godz. 13 TK ogłosił przerwę w rozprawie. A po niej przed godz. 15 - poinformowano o przerwaniu rozprawy do przyszłego tygodnia.

Pierwsza rozprawa dotycząca rozpoznania wniosku prezesa Rady Ministrów odbyła się 13 lipca. Wówczas Trybunał Konstytucyjny zajmował się tą sprawą w pięcioosobowym składzie.

Posłuchaj

Do 30 września odroczono posiedzenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym 0:16
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Czytaj więcej:

Premier Mateusz Morawiecki złożył prawie 130-stronicowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z marca tego roku. TSUE odpowiadał wtedy na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Posłuchaj

Wiosek premiera dotyczy kilku przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. 0:15
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Europejski Trybunał orzekł, że Krajowa Rada Sądownictwa po kolejnych nowelizacjach nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów, których potem ma powołać prezydent. Z orzeczenia wynika, że jeśli sądy krajowe uznają, iż te zmiany naruszają prawo, to mają obowiązek odstąpienia od stosowania przepisów krajowych i uznawania wyższości rozwiązań unijnych.


Posłuchaj

TK zarządził przerwę ws. wniosku o zbadanie zgodności przepisów Traktatu o UE z konstytucją 0:26
+
Dodaj do playlisty

nj 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej