Rozprawa ws. zasady prymatu prawa UE nad krajowym. TK zarządził przerwę do końca września
Trybunał Konstytucyjny ogłosił po południu przerwę w rozprawie zainicjowanej wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o UE do 30 września - poinformowała prezes TK Julia Przyłębska.
2021-09-22, 15:42
Powiązany Artykuł
Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na 2021 r. Większe dochody i większe inwestycje
Trybunał Konstytucyjny ze względu na pojawiające się nowe okoliczności i zarzuty musi przygotować się do kolejnej rozprawy. W związku z powyższym TK zarządza przerwę w rozprawie do 30 września, godz. 12" - powiedziała prezes Przyłębska.
TK kontynuował na rozprawie w pełnym składzie rozpatrywanie wniosku premiera ws. zapisanej w traktatach zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Przed Trybunałem swoje stanowiska przypomnieli uczestnicy tego postępowania, odnosili się oni także wzajemnie do swoich przedłożeń. Po godz. 13 TK ogłosił przerwę w rozprawie. A po niej przed godz. 15 - poinformowano o przerwaniu rozprawy do przyszłego tygodnia.
Pierwsza rozprawa dotycząca rozpoznania wniosku prezesa Rady Ministrów odbyła się 13 lipca. Wówczas Trybunał Konstytucyjny zajmował się tą sprawą w pięcioosobowym składzie.
Posłuchaj
REKLAMA
- Nielegalni imigranci na granicy z Ukrainą. Straż Graniczna zatrzymała osiem osób
- 249 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Znamy nowe dane Straży Granicznej
Premier Mateusz Morawiecki złożył prawie 130-stronicowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z marca tego roku. TSUE odpowiadał wtedy na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Posłuchaj
REKLAMA
Europejski Trybunał orzekł, że Krajowa Rada Sądownictwa po kolejnych nowelizacjach nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów, których potem ma powołać prezydent. Z orzeczenia wynika, że jeśli sądy krajowe uznają, iż te zmiany naruszają prawo, to mają obowiązek odstąpienia od stosowania przepisów krajowych i uznawania wyższości rozwiązań unijnych.
Posłuchaj
nj
REKLAMA