X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gliński: Norwid był nie tylko wybitny, ale także niepowtarzalny, uniwersalny

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 15:09
- Cyprian Kamil Norwid był wielkim polskim patriotą, w nim była Polska - powiedział w Chrzęsnem wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. - Jego mądrość obdarzyła nasz naród na te 200 lat - podkreślił.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Przypada 200. rocznica urodzin poety, dramatopisarza, malarza, myśliciela Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się uroczystości rocznicowe. W parku Pałacu w Chrzęsnem odsłonięto popiersie Cypriana Kamila Norwida.

Wicepremier Gliński przypomniał, że rok 2021 został ustanowiony przez polski parlament Rokiem Cypriana Kamila Norwida. - Został ustanowiony, aby wspomnieć 200. rocznicę urodzin naszego czwartego wieszcza, ale przede wszystkim, żeby przypomnieć sobie dzieło, dokonania, doświadczenia i życie Norwida. Żebyśmy my wszyscy, wszyscy Polacy, a może nawet szerzej, żeby cały świat przypomniał sobie o tym wielkim twórcy - mówił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Cyprian Norwid
Cyprian Kamil Norwid - podróże, rysunki, wiersze. Zobacz serwis specjalny

Jak mówił, Norwid był nie tylko wybitny, ale też niepowtarzalny, uniwersalny. - Norwid był wielkim polskim patriotą, w nim była Polska - podkreślił Piotr Gliński. 

Przypomniał, że poeta urodził się na Mazowszu, ale los go doświadczył, szybko zmarła mu matka, przeprowadzał się z miejsca na miejsce. -  Całe życie o Polsce, o Mazowszu, polskiej kulturze pamiętał. Jednocześnie był wielkim uniwersalistą, człowiekiem, który wyprzedził swoją epokę. Był profetykiem. Jego dzieło czyta się jak współczesną poezję i jak współczesny traktat filozoficzny. Obdarzył nasz naród mądrością na te 200 lat. Myślę, że także z wdzięczności ten rok został ustanowiony - powiedział Gliński.

Czytaj także:

Wskazał, że Rok Norwida został ustanowiony, żebyśmy "wszyscy przypomnieli sobie tego poetę, żebyśmy żyli nim, jego mądrością, bo ona jest bardzo potrzebna także współcześnie". 

- Ta oddolna aktywność, gotowość do tego, żeby przypominać sobie najwybitniejsze postacie polskiej kultury, żeby organizować najróżniejsze imprezy, wydarzenia, które są szalenie ważne, jest imponująca - podkreślił wicepremier Gliński.

Podziękował całemu środowisku norwidologów, społeczności lokalnej, pedagogom, którzy działają na rzecz pamięci o wielkim poecie.
- Norwid ma tak mocne przesłania, my te przesłania i mądre myśli, dzięki specjalistom i licznym inicjatywom, możemy powtarzać, możemy się z nimi konfrontować. 

nj 

Czytaj także

"Był latarnią w czasach niewoli". Premier w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:45
Jak poinformowała kancelaria premiera, Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą chrzest Cypriana Kamila Norwida w kościele w Dąbrówce oraz na grobie jego matki. "Ten poeta może być jednym z najważniejszych nauczycieli na dzisiejsze, niełatwe czasy" - podkreślił na Facebooku premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Czarnek na obchodach urodzin C.K. Norwida: ten poeta uczył, że przeszłość to dziś

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:25
- Jesteśmy uczestnikami sztafety pokoleń i tę pałeczkę wielkiej tradycji, doświadczeń naszego narodu i wielkich osiągnięć naszych przodków, takich jak Cyprian Kamil Norwid, mamy przekazywać następnym pokoleniom - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń