Czy Polska powinna podporządkować się decyzji TSUE ws. Turowa? Znamy wyniki sondażu

Prawie połowa respondentów jest zdania, że Polska strona nie powinna stosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

2021-09-29, 07:14

Czy Polska powinna podporządkować się decyzji TSUE ws. Turowa? Znamy wyniki sondażu
Kopalnia w Turowie. Foto: Lukasz Barzowski/ Shutterstock

Powiązany Artykuł

pap Michał Kurtyka.jpg
Kolejna odsłona negocjacji ws. Turowa. Kurtyka: proponujemy konkretne mechanizmy rozwiązywania konfliktów

W sondażu zapytano, czy Polska strona powinna podporządkować się postanowieniu TSUE po skardze Czech. Europejski trybunał nakazał czasowe wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie. "Zdecydowanie nie" odpowiedziało 27,7 proc. respondentów, "raczej nie" - 19 proc. Oznacza to, że przeciwnych jest 46,7 proc. pytanych.

Blisko 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polska powinna zastosować się do postanowienia TSUE (zdecydowanie tak - 19 proc., i 19,8 proc. - raczej tak). Niezdecydowanych było 14,5 proc.

Największe poparcie dla respektowania postanowienia TSUE wyrażali wyborcy KO (69 proc.) i Lewicy (65 proc.) a najmniejsze - PiS (15 proc.) i Konfederacji (14 proc.).

Czytaj także: 

"Przeciwni są głównie mężczyźni - w tej grupie zdecydowane zdanie ma co trzeci ankietowany. Ogółem za niepłaceniem Komisji Europejskiej po skardze Czechów jest niemal połowa panów. Sprzeciw rośnie także z wiekiem. W grupie najstarszych ankietowanych (ponad 70 lat) 63 proc. uważa, że Polska nie powinna płacić - czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano w ubiegły piątek na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej