more_horiz

Wyrok TSUE ws. Turowa. Marcin Roszkowski: kara, którą nałożono, to połowa przychodu bloku elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 10:49
- Mamy do czynienia z trudną sytuacją. Kara, jaką nałożono, to połowa przychodów całego bloku elektrowni. Poza tym nie można jej wyłączyć z dnia na dzień - powiedział w Polskim Radiu Marcin Roszkowski, ekonomista. 
PGE, Elektrownia Turów
PGE, Elektrownia TurówFoto: PGE Polska Grupa Energetyczna/Twitter

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Stawia to nasz kraj w bardzo trudnej sytuacji.

Kazimierz Kik 1200.jpg
"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa

Zaniedbania

Marcin Roszkowski podkreślił, że nie jest możliwe wyłączenie elektrowni z dnia na dzień, a to byłoby konieczne w przypadku powstrzymania wydobycia. - Mamy do czynienia z trudną sytuacją. Kara, jaką nałożono, to połowa przychodów całego bloku elektrowni. Poza tym nie można jej wyłączyć z dnia na dzień. W polskim systemie nie ma zapasowej mocy, biorąc pod uwagę nawet połączenia międzynarodowe - powiedział.

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia podkreślił, że nie jest to nowa sprawa i należało zająć się nią wcześniej. - Turów jest na pewno konkurencją dla zakładów w Czechach. Ta odkrywka jest na granicy i w myśl obyczajów trzeba je uzgadniać z sąsiadami. Trochę błędów tam popełniono. Ta dyskusja trwa od kilku lat - powiedział.

-  PGE buduje tam już ekran, który ma uniemożliwić odpływ wód gruntowych. Dało się to wcześniej z Czechami wynegocjować. Jest to konflikt, który został zaniedbany - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:23 PR24_mp3 2021_09_26-10-05-43.mp3 Marcin Roszkowski o sprawie Turowa ("Gość PR24")

 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: Marcin Roszkowski (ekonomista)

Data emisji: 26.09.2021

Godzina emisji: 10:06

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem