"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa

- Strona czeska gra taktycznie, nie sądzę, żeby do czasu październikowych wyborów Czesi poszli na korzystne dla Polski porozumienie. Wiemy, że samorządy po obu stronach granicy nakłaniają oba rządy do kompromisu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

2021-09-23, 22:24

"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa
"PPS będzie ewoluowała w stronę lewego skrzydła KO" - prof. K. Kik o zmianach w Lewicy. Foto: PR24/AK

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Powiązany Artykuł

tsue 1200 free.jpg
Prof. Mieczysław Ryba o wyrokach TSUE: twarda gra na zmianę rządów w Polsce

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone przez Polskę w związku z Turowem miałyby być przeznaczane na ochronę środowiska i minimalizację skutków wydobycia w polskiej kopalni.

Zdaniem prof. Kazimierza Kika kluczowe znaczenie w sporze wokół kopalni w Turowie mają zbliżające się wybory parlamentarne w Czechach. - Pan premier Andrej Babisz ma swoje rachuby na sukces wyborczy, nie chce być widziany jako polityk miękki, ulegający Brukseli czy Warszawie […] Gra idzie o bardzo duże pieniądze, to jest też motyw przedwyborczy, wiadomo, że sprawa ochrony środowiska naturalnego jest dzisiaj ważna. Pozyskanie bardziej radykalnych zwolenników ochrony środowiska naturalnego w Czechach w czasie kampanii wyborczej jest istotne - wyjaśniał politolog.

Gość audycji przypominał, że zarówno Czechy i Polska są w Grupie Wyszehradzkiej i formalnie są sojusznikami. - Najwięcej osiągnąć ws. Turowa można przez rozmowy premierów, jeżeli zostawią oni grę niższemu szczeblowi, działaczom partyjnym, niewiele dobrego z tego wyniknie - dodał.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Kazimierz Kik o sporze wokół kopalni w Turowie (Polskie Radio 24 / Północ - Południe) 21:53
+
Dodaj do playlisty

Jak powiedział w Polsat News minister Zbigniew Ziobro, "TSUE nie miał prawa podjąć takiej decyzji", ponieważ zgodnie z regulacjami traktatowymi "kara jest możliwa dopiero w ramach wydanego wyroku, a nie w ramach toczącego postępowania, by zabezpieczać postanowienie zabezpieczające jako karą". Dodał, że "Polska nie jest bezbronna w relacjach z UE". Powołał się na wystąpienie europosła Patryka Jakiego w sprawie członkostwa Polski w Unii, "z którego jasno wynika, że bogate kraje UE wielokrotnie bardziej na tym zyskują niż Polska".

- Stosowanie tego typu retoryki, jaką stosuje pan Zbigniew Ziobro w przypadku UE i negocjacji z instytucjami unijnymi absolutnie kontrproduktywne, o wiele więcej możemy osiągnąć, działając taktycznie, przez kompromisy. Nie wiem, do czego może nas doprowadzić prężenie muskułów przed UE, Przewaga mainstreamu liberalno-lewicowego w UE jest zdecydowana - skomentował tę wypowiedź prof. Kazimierz Kik.

Czytaj także: 

Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie negatywnie wpływa na środowisko na terenach leżących po czeskiej stronie granicy. W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie pracy kopalni do momentu wydania orzeczenia.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

REKLAMA

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Kazimierz Kik

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 21:35

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej