Nie padnij ofiarą majówkowego przestępstwa. Kilka rad policjanta

2024-05-01, 13:46

Nie padnij ofiarą majówkowego przestępstwa. Kilka rad policjanta
Policjant radzi, jak nie paść ofiarą przestępstwa w majówkę. Foto: Tienuskin/shutterstock

Dziś pierwszy dzień majówki, choć niektórzy swój długi weekend rozpoczęli już kilka dni temu. W Polskim Radiu 24 nadkom. Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji mówił o tym, jak zabezpieczyć swój majątek, wyjeżdżając gdzieś na dłużej, a także jak bezpiecznie wypoczywać oraz jechać i wracać z przerwy majowej.

Nadkomisarz Piotr Świstak przypomniał o kilku najważniejszych zasadach dotyczących ochrony majątku w sytuacji, w której się wyjeżdża.

Jak wspominał, ważne jest, by dokładnie zabezpieczyć drzwi i okna w mieszkaniach lub domach, a jeśli ktoś ma rolety antywłamaniowe - aby o nich nie zapomniał.

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas majówki?

Warto jednak odwołać się też do tradycyjnych zwyczajów. Jak ktoś ma zaufanego sąsiada, niech poprosi go o uważność, o zwracanie uwagi na zamknięte mieszkanie. Może też niech przekaże mu klucze.

Policjant mówił także w Polskim Radiu 24 o metodach złodziei na oznaczanie i sprawdzanie mieszkań, które planują okraść. Okazuje się, że mundurowi dość dobrze znają te zwyczaje i potrafią dzięki nim udaremnić włamanie oraz zatrzymać przestępców. Konieczne jest jednak, by poinformować służby o niepokojących rzeczach, które mogłyby świadczyć o planach włamywaczy - rozsypanej mące lub piasku na wycieraczce, dziwnych oznaczeniach obok drzwi mieszkania.

Warto pamiętać także o swoim bezpieczeństwie tam, gdzie jedziemy wypoczywać. Nie zapominajmy również o zwiększonym natężeniu ruchu na drogach podczas majówki. Nigdy też nie prowadźmy samochodu pod wpływem alkoholu.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Nadkomisarz Piotr Świstak o bezpieczeństwie w majówkę ("Północ - południe" / Polskie Radio 24) 23:11
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Północ - południe"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: nadkom. Piotr Świstak (Komenda Główna Policji)
Data emisji: 01.05.2024
Godzina emisji: 12.34

Polskie Radio 24/jmo/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej