Ponad 7 zł za litr już wkrótce. Ekspert o cenach paliw w maju

2024-04-28, 15:35

Ponad 7 zł za litr już wkrótce. Ekspert o cenach paliw w maju
Promocyjne ceny paliw na stacjach nie utrzymają się niestety na długo. Foto: Shutterstock/f.t.Photographer

- Możemy spodziewać się cen paliwa powyżej 7 zł już w drugim tygodniu maja - powiedział Mariusz Marszałkowski, redaktor naczelny POLON.pl, na antenie Polskiego Radia 24. Gość audycji "Północ - Południe" wyjaśnił, z czego wynika taka wysoka cena paliw w Polsce.  

Koncerny paliwowe w Polsce rozpoczęły okres promocyjny przed majówką.

- Zaczęło się od 30 gr zniżki na stacji Orlenu, a jeśli mamy kartę dużej rodziny, to możemy liczyć na 40 gr zniżki na litrze. Pozostałe firmy też poszły tym śladem - mówił Mariusz Marszałkowski na antenie Polskiego Radia 24. 

Ceny paliw. Wkrótce podwyżka

Ekspert dodał, że ceny paliw w stosunku do ubiegłego roku są jednak wyższe. Jak wyjaśnił, czeka nas niestety jeszcze kolejna podwyżka. - Zwiększa się popyt na paliwa, ponieważ więcej podróżujemy. A z drugiej strony podaż paliw jest niższa. Nie mamy dostępu do paliw z Rosji i krajów Zatoki Perskiej - tłumaczył Marszałkowski. 

Sankcjami, oprócz Rosji i Iranu, objęta jest także Wenezuela. - Obecnie 60-70 proc. ropy sprowadzamy tankowcami z Arabii Saudyjskiej, które płyną przez Morze Czerwone, gdzie mamy niepokoje związane z atakami Huti - mówił Marszałkowski. - To wszystko wpływa na to, że ceny są wyższe - dodał.

- Promocje dadzą nam wytchnienie. Ale trzeba spodziewać się podwyżek. Na świecie widać wysokie ceny - tłumaczył redaktor naczelny POLON.pl, którego zdaniem najbliższe wzrosty cen paliw czekają nas już w drugim tygodniu maja.

Europa jest w trudnej sytuacji 

Ekspert wymienił czynniki, które wpływają na wzrost cen paliw w Europie. Oprócz intensyfikacji ataków Huti na tankowce podał także wzrost ataków dronów na rosyjskie rafinerie oraz atak Iranu na Izrael.  

- Europa jest w trudnej sytuacji, ponad 80 proc. ropy sprowadzamy spoza Starego Kontynentu - wyjaśnił Marszałkowski, którego zdaniem na wahania cen paliw na światowych rynkach może nas uodpornić odejście od ropy na rzecz innych paliw. 

Posłuchaj

Mariusz Marszałkowski redaktor naczelny POLON.pl o cenach paliw ("Północ - Południe" / Polskie Radio 24) 10:07
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

***

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Maria Furdyna
Gość: Mariusz Marszałkowski, redaktor naczelny POLON.pl
Data emisji: 28.04.2024
Godzina emisji: 12.47

PR24/kg/kor

Polecane

Wróć do strony głównej