Wsparcie USA dla Ukrainy. "Pentagon już jest gotów"

2024-04-20, 22:26

Wsparcie USA dla Ukrainy. "Pentagon już jest gotów"
Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości blisko 61 miliardów dolarów. N/z Amerykanie wyrażający radość po decyzji Izby. Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

- Pentagon jest już w blokach startowych, jeśli chodzi o możliwość przekazania Ukrainie potrzebnego uzbrojenia. Więc wydaje się, że w ciągu tygodnia Ukraińcy powinni widzieć bezpośredni wpływ tego, co się stało dzisiaj w Izbie Reprezentantów, na sytuację na froncie - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Kot, amerykanista z Fundacji Pułaskiego.

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła pakiet ustaw o pomocowy finansowej dla Tajwanu, Ukrainy i Izraela. Przewidziana pomoc finansowa ma wynieść ponad 95 miliardów dolarów.

Najwięcej, bo 61 miliardów, zostanie przekazanych na wzmocnienie Ukrainy i sąsiednich państw oraz na amerykańskie operacje wojskowe w regionie. W Polskim Radiu 24 sprawę skomentował Bartłomiej Kot, amerykanista z Fundacji Pułaskiego.

Kiedy Ukraina odczuje pomoc?

Gość audycji podkreślił, że spełniły się słowa Winstona Churchilla, który twierdził, że "Amerykanie na końcu zawsze podejmują dobre decyzje, szkoda tylko, że wcześniej muszą przerobić wszystkie inne możliwe scenariusze".

- Cieszymy się, nie tylko Amerykanie się cieszą, ale także Europejczycy się cieszą - zaznaczył Bartłomiej Kot. Rozważał także, co mogło przekonać spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona.

Amerykanista wyjaśnił, że teraz pakiet czterech ustaw trafi do Senatu, gdzie najprawdopodobniej zostanie połączony w jedną ustawę. Po przyjęciu dokumentu w Senacie trafi on do podpisu prezydenta, który najpewniej podpisze ustawę niezwłocznie.

- Wydaje się, że Pentagon jest już w blokach startowych - przynajmniej z tego, co słyszeliśmy - jeśli chodzi o możliwość przekazania Ukrainie potrzebnego uzbrojenia. Więc wydaje się, że w ciągu tygodnia powinniśmy widzieć - a raczej Ukraińcy powinni widzieć - bezpośredni wpływ tego, co się stało dzisiaj w Izbie Reprezentantów, na sytuację na froncie - ocenił Bartłomiej Kot.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Bartłomiej Kot o decyzji Izby Reprezentantów ws. pomocy dla Ukrainy ("Północ - Południe" / Polskie Radio 24) 22:51
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Maria Furdyna
Gość: Bartłomiej Kot (amerykanista, Fundacja Pułaskiego)
Data emisji: 20.04.2024
Godzina emisji: 21.35

IAR/Polskie Radio 24/jmo/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej