Pomoc dla Ukrainy i Izraela. Przełom w USA, podjęto kluczowe decyzje

2024-04-20, 19:54

Pomoc dla Ukrainy i Izraela. Przełom w USA, podjęto kluczowe decyzje
Kongres USA przegłosował pakiet pomocy dla Ukrainy. Foto: mark reinstein / Shutterstock.com

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła pakiety pomocowe dla Ukrainy i Izraela. Ich łączna wartość to 95 mld dolarów, z czego 61 mld trafi do Kijowa. Po ogłoszeniu wyników głosowania na sali rozległy się gromkie brawa. Eksperci podkreślają, że pomoc jest kluczowa dla przebiegu wojny, bo bez niej Ukraina byłaby skazana na porażkę.

  • Izba Reprezentantów zagłosowała za przyjęciem czterech ustaw tworzących pakiet pomocowy dla kolejnych krajów i regionów
  • Pierwsza ustawa dotyczyła m.in. wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie oraz zmuszenia chińskiego właściciela TikToka do sprzedaży aplikacji
  • W drugiej ustawie Izba zgodziła się na pomoc dla Tajwanu i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. Pakiet opiewa na 8 mld dolarów, z czego 2 mld na uzbrojenie Tajwanu
  • W trzeciej ustawie kongresmeni zgodzili się na pomoc dla Ukrainy wynoszącą prawie 61 mld dolarów
  • Ostatni przyjęty dokument, to pomoc dla Izraela o wartości 26 mld dolarów

Za ustawą o pomocy militarnej, ekonomicznej i humanitarnej dla Ukrainy głosowali wszyscy Demokraci. Republikanie byli podzieleni. 101 poparło pakiet, ale 112, czyli większość członków tej partii, była przeciw.

Zobacz: podcast "Świat". O co chodzi w wojnie Izraela z Iranem?

Po zakończeniu głosowania na sali rozległy się brawa. Cześć kongresmanów z Partii Demokratycznej wyjęła niewielkie ukraińskie flagi, za co zostali upomnieni, ponieważ jest to niezgodne z protokołem parlamentarnym.

Pakiet trafi do Senatu, a potem do podpisu przez prezydenta USA. Joe Biden zapowiedział, że zrobi to niezwłocznie.

Pomoc dla Izraela także przyjęta

Izba Reprezentantów przegłosowała także pakiet pomocowy dla Izraela o wartości 26 mld dolarów. Projekt przeszedł przez Izbę zdecydowaną większością głosów kongresmenów obydwu partii, stosunkiem 366-58. Przeciwko zagłosowało 37 Demokratów i 21 Republikanów.

Projekt wsparcia Izraela zakłada wydanie 4 mld dolarów na uzupełnienie zapasów rakiet do systemów obrony powietrznej Żelazna Kopuła i Proca Dawida, 1,2 mld na laserowy system przeciwrakietowy Żelazny Promień, 3,5 mld na zakup "zaawansowanych systemów uzbrojenia" i 4,4 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału.

Jednocześnie do projektu dodano zakaz przeznaczania funduszy dla ONZ-owskiej agencji pomocowej w Palestynie UNRWA, choć przewiduje się jednocześnie przeznaczenie 9 mld na pomoc humanitarną, w tym dla Palestyńczyków, czego domagali się Demokraci.

Pierwsze ustawy. To umożliwia przejęcie rosyjskich aktywów

Wcześniej Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę o konfiskacie rosyjskich aktywów i zakazie Tiktoka oraz pakiet pomocowy dla Tajwanu i państw Indo-Pacyfiku o wartości 8 mld dolarów. Obie ustawy przeszły przeważającą większością głosów polityków obydwu partii.

Pierwsza z ustaw to projekt zatytułowany "Ustawa o Pokoju poprzez Siłę w XXI wieku" (XXI Century Peace through Strength Act), zawierający m.in. sankcje na Iran i Rosję, a także przepisy upoważniające prezydenta do konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów (ich wartość szacowana jest na 5-8 mld dolarów) i przekazania ich na wsparcie Ukrainy.

Dodatkowo w tej ustawie zawarte są zmodyfikowane przepisy przegłosowanej już wcześniej przez Izbę ustawy zmuszającej chińskiego właściciela TikToka do sprzedaży aplikacji. Jeśli firma ByteDance tego nie zrobi, w myśl ustawy TikTok może zniknąć ze sklepów z aplikacjami mobilnymi.

Posłuchaj

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości blisko 61 miliardów dolarów. Za ustawą głosowało 311 członków Izby, przeciw było 112. Ustawa trafi teraz do Senatu USA, który niemal na pewno ją zatwierdzi. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Pakiet pomocowy dla Tajwanu i Indo-Pacyfiku jest wart 8 mld dolarów, z czego 2 mld trafi na zakup broni dla Tajwanu.

Dalej Senat i prezydent

Teraz wszystkie dokumenty trafią do Senatu, gdzie zostaną poddane pod głosowanie. Jak oznajmił przedstawiciel Demokratów w Kongresie, przyjęcie ustawy spodziewane jest we wtorek, jednak wszystko będzie zależało od proceduralnych ustaleń między partiami w Senacie.

Czytaj również:

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej