Były ambasador RP w Kijowie: pozostawienie Ukrainy byłoby błędem USA, Trump to rozumie

2024-04-20, 13:30

Były ambasador RP w Kijowie: pozostawienie Ukrainy byłoby błędem USA, Trump to rozumie
Piekło: Trump doskonale rozumie, że pozostawienie Ukrainy byłoby bardzo dużym błędem. Foto: Spencer Platt/EPA

- Brak stanowczości w kwestiach Ukrainy, Bliskiego Wschodu i regionu Pacyfiku doprowadziłby do naruszenia interesów USA na świecie - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP w Ukrainie Jan Piekło. 

Amerykańska Izba Reprezentantów ma dziś głosować nad pakietem ustaw o pomocy dla Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami Ukraina ma otrzymać 61 miliardów dolarów, Izrael 26 miliardów, a Tajwan i inni sojusznicy USA w regionie Indo-Pacyfiku 8 miliardów. W skład pakietu wchodzi też pomoc humanitarna dla Strefy Gazy.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że za zwłokę ws. decyzji o pomocy dla walczącej Ukrainy nie obwinia tylko USA. - Winna jest też UE. Mimo obietnic o dostarczeniu miliona pocisków nawet połowa z tego nie została przekazana Ukrainie. Ukraina musi wygrać wojnę, jest to w interesie USA i UE. Zbliżają się jednak wybory do Parlamentu Europejskiego, i wygrała logika wyborcza. Natomiast w USA odbędą się wybory prezydenckie. Sprawa ukraińska stała się zakładniczką sporu wyborczego po obu stronach Atlantyku. Widać bezradność świata zachodniego ws. Ukrainy. Retorycznie wygląda to dobrze, natomiast słabo jest merytorycznie - powiedział Jan Piekło. 

W tym kontekście zwrócił też uwagę na spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Jednak decyzja ws. pomocy dla Ukrainy była już wcześniej przygotowana. Trump doskonale rozumie, że pozostawienie Ukrainy byłoby bardzo dużym błędem. Dochodzi do tego sytuacja na Bliskim Wschodzie i na Pacyfiku. Brak stanowczości w tych kwestiach doprowadziłby do naruszenia interesów USA na świecie - tłumaczył Piekło.

Posłuchaj

Jan Piekło gościem Ewy Wasążnik (Północ - Południe) 20:38
+
Dodaj do playlisty

W piątek, w głosowaniu proceduralnym w Izbie Reprezentantów, za dalszymi pracami nad pakietem wsparcia Ukrainy i innych sojuszników USA głosowało 316 kongresmanów. Przeciwko było 55 republikanów, głównie ze związanego z Donaldem Trumpem ruchu MAGA, którzy podają w wątpliwość sens dalszego finansowania Ukrainy. Głosy przeciwko pakietowi oddało także 39 demokratów z progresywnego skrzydła partii, którzy sprzeciwiają się bezwarunkowej pomocy militarnej dla Izraela. Jednak wynik wczorajszego głosowania sugeruje, że pakiet zostanie dziś przyjęty.   

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Północ - Południe

Prowadząca: Ewa Wasążnik

Gość: Jan Piekło (były ambasador RP w Kijowie)

Data emisji: 20.04.2024

Godzina: 12.35

PR24/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej