Spotkanie z Trumpem odblokuje pomoc dla Ukrainy? Schnepf: jeżeli tak będzie pierwszy pogratuluję prezydentowi

2024-04-18, 13:00

Spotkanie z Trumpem odblokuje pomoc dla Ukrainy? Schnepf: jeżeli tak będzie pierwszy pogratuluję prezydentowi
Spotkanie Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w Trump Tower. Foto: Marek Borawski/KPRP

- Jeśli prezydent Duda zdołał przekonać Trumpa, że współpraca USA z UE, także w obszarze NATO powinna być kontynuowana, gdy wygra on wybory, to byłoby to bardzo cenne osiągnięcie - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP w Hiszpanii i USA Ryszard Schnepf.

Dwie i pół godziny trwało spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ubiegającym się o reelekcję w wyborach prezydenckich Donaldem Trumpem. "Przyjacielska atmosfera. Doskonała rozmowa" - relacjonował szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Politycy zjedli wspólnie kolację. Spotkanie w należącym do miliardera wieżowcu Trump Tower miało charakter towarzyski.

Ryzyko polityczne

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 utrzymywanie dobrych relacjach z przedstawicielami amerykańskiej sceny politycznej jest kanonem, obowiązkiem polskich polityków i naszej dyplomacji.

- Zalecałbym działania stabilne i w dłuższym przedziale czasowym. Z republikanami i demokratami trzeba utrzymywać stosunki w dobrych i złych czasach, nie zrywać ich. Spotkanie obecnego prezydenta RP z byłym prezydentem USA, który ubiega się o reelekcję, obarczone jest sporym ryzykiem politycznym. Nie jest dobrą praktyką wchodzenie na grunt, który może zaowocować nieprzychylnymi komentarzami w razie wgranej drugiej strony w wyborach prezydenckich w USA - powiedział Ryszard Schnepf.

"Będę pierwszy, który pogratuluje prezydentowi"

Dodał, że najważniejszy jest efekt rozmów. - Mało tym wiemy. Mówi się o prywatnym spotkaniu, ale jednocześnie tematami rozmów miała była sytuacja na Bliskim Wschodzie i wojna w Ukrainie. Jeśli prezydent Duda zdołał przekonać Trumpa, że współpraca USA z UE, także w obszarze NATO powinna być kontynuowana, gdy wygra on wybory, to byłoby to bardzo cenne osiągnięci. W Izbie Reprezentantów decyduje się kwestia finansowania pomocy dla Ukrainy. Kluczowe będzie przy tym stanowisko republikańskich kongresmenów. Jeśli Donald Trump wyda stosowną dyspozycją, to zmienią oni swoje negatywne zdanie w tej kwestii. Jeśli zostało to osiągnięte podczas spotkania Duda-Trump, będę pierwszy, który pogratuluje prezydentowi RP - tłumaczył były ambasador. 

Posłuchaj

Ryszard Schnepf gościem Małgorzaty Żochowskiej (Temat dnia) 6:25
+
Dodaj do playlisty

Dla starającego się o reelekcję Trumpa spotkanie z Andrzejem Dudą było kolejną rozmową z przedstawicielem zagranicznych władz. Na początku kwietnia jego posiadłość na Florydzie odwiedził szef MSZ Wielkiej Brytanii David Cameron, w marcu Trump przyjmował tam premiera Węgier Viktora Orbana.


Więcej w nagraniu.

* * * 

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Małgorzata Żochowska

Gość: Ryszard Schnepf (były ambasador RP w Hiszpanii i USA)

Data emisji: 18.04.2024

Godzina emisji: 11.21

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej