Dziś głosowanie ws. pomocy USA dla Ukrainy. Gen. Pacek: wraca nadzieja

2024-04-20, 09:55

Dziś głosowanie ws. pomocy USA dla Ukrainy. Gen. Pacek: wraca nadzieja
Gen: Pacek: przeważyły informacje, które pokazały dramat Ukrainy. Foto: Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook

- USA słusznie postawiły na wspieranie Ukrainy. Jednak w pewnym momencie zabrakło przewagi priorytetu wartości nad interesami. Zaczął dominować interes wyborczy. Do republikanów w końcu dotarło, że wstrzymywanie pomocy dla Ukrainy może ostatecznie obrócić się przeciwko nim - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Bogusław Pacek. Amerykańska Izba Reprezentantów ma dziś głosować nad pakietem ustaw o pomocy dla Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. 

Zgodnie z projektem forsowanym przez spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona Ukraina ma otrzymać 61 miliardów dolarów, Izrael 26 miliardów, a Tajwan i inni sojusznicy USA w regionie Indo-Pacyfiku 8 miliardów. W skład pakietu wchodzi też pomoc humanitarna dla Strefy Gazy.

Zdaniem gen. Packa decyzja będzie pozytywna i zostanie dziś przegłosowana. - Już w zeszłym tygodniu sygnalizowały to źródła amerykańskie. To bardzo dobrze. Z drugiej strony serce krwawi. Trudno jest znaleźć logiczną odpowiedź na pytanie, dlaczego miesiącami z tym zwlekano. W tym czasie Ukraina znalazła się bardzo trudnej sytuacji. Należy się jednak cieszyć, bo 61 miliardów dolarów pomocy to ogromna suma. To dobry sygnał, wraca nadzieja, której zaczynało brakować w Ukrainie i na świecie. Bez pomocy USA nie mogło być o tym mowy - powiedział gen. Bogusław Pacek.    

Wstyd po Afganistanie 

Dodał, że sprawa jest wstydliwa dla społeczności międzynarodowej i USA. - Przeważyły informacje, które pokazały dramat Ukrainy. USA wstydziły się już po Afganistanie, oby nie powtórzyło się to po Ukrainie. Rywalizacja wyborcza i stawianie na jednego z kandydatów, Donalda Trumpa, przeszkodziło spikerowi Johnsonowi w zachowaniu logiki wojennej. USA słusznie postawiły na wspieranie Ukrainy. Jednak w pewnym momencie zabrakło przewagi priorytetu wartości nad interesami. Zaczął dominować interes wyborczy. Do republikanów w końcu dotarło, że wstrzymywanie pomocy dla Ukrainy może ostatecznie obrócić się przeciwko nim - tłumaczył wojskowy. 

Czytaj również:

Wiarygodność USA

Również Tomasz Badowski zwrócił uwagę, że wiarygodność USA na świecie zostałaby zachwiana. - Mogłoby to się odbić czkawką na ekipie Donalda Trumpa. Podejrzewam, że odpowiedź na pytanie, dlaczego tak długo zwlekano, poznamy dopiero za kilkadziesiąt lat. Nie chcę spiskować i rozwijać teorii spiskowych. Ważne jest, że trzy regiony, Ukraina, Izrael i Tajwan, otrzymają wsparcie - podsumował ekspert. 

Posłuchaj

Gen. Bogusław Pacek i Tomasz Badowski gośćmi Agnieszki Drążkiewicz (Cafe Armia) 22:18
+
Dodaj do playlisty

W piątek, w głosowaniu proceduralnym w Izbie Reprezentantów, za dalszymi pracami nad pakietem wsparcia Ukrainy i innych sojuszników USA głosowało 316 kongresmanów z obu partii. Przeciwko było 55 republikanów, głównie ze związanego z Donaldem Trumpem ruchu MAGA, którzy podają w wątpliwość sens dalszego finansowania Ukrainy. Głosy przeciwko pakietowi oddało także 39 demokratów z progresywnego skrzydła partii, którzy sprzeciwiają się bezwarunkowej pomocy militarnej dla Izraela. Jednak wynik wczorajszego głosowania sugeruje, że pakiet zostanie dziś przyjęty.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Cafe Armia

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Goście: gen. Bogusław Pacek (dyrektor Muzeum Wojska Polskiego), Tomasz Badowski (portal Obserwator Międzynarodowy)

Data emisji: 20.04.2024

Godzina emisji: 8.35

PR24/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej