Ukraina dostanie kluczowe systemy. Przełom na szczytach NATO

2024-04-19, 18:20

Ukraina dostanie kluczowe systemy. Przełom na szczytach NATO
Stoltenberg: członkowie NATO dostarczą więcej systemów obrony powietrznej na Ukrainę . Foto: Mircea Moira/shutterstock

Członkowie NATO zdecydowali, aby dostarczyć więcej systemów obrony powietrznej na Ukrainę.

Informację na ten temat sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podał podczas konferencji po wirtualnym posiedzeniu Rady NATO-Ukraina na szczeblu ministrów obrony państw członkowskich.

Stoltenberg dodał, że kraje NATO, które nie dysponują systemami obrony powietrznej, zobowiązały się przekazać wsparcie finansowe, a kilku członków Sojuszu przedstawiło konkretne zobowiązania, które zostaną wkrótce zaprezentowane.

Wojna w Ukrainie. Trudna sytuacja na froncie

Wsparcie ze strony Zachodu walczącej Ukrainie jest w tej chwili bardzo potrzebne. Zdaniem CIA brak sprzętowej pomocy może skutkować zwycięstwem Rosji już za kilka miesięcy. 

- Myślę, że przy wsparciu, jakie przyniosłaby amerykańska pomoc wojskowa - zarówno pod względem praktycznym, jak i psychologicznym - Ukraińcy są w stanie utrzymać swoje pozycje w 2024 roku. Bez tej dodatkowej pomocy obraz wojny jest jednak o wiele bardziej tragiczny - powiedział w czwartek szef Centralnej Agencji Wywiadowczej William Burns.

Posłuchaj

NATO zapowiada systemy obrony powietrznej dla Ukrainy (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

W jego ocenie ryzyko, że Ukraina mogłaby przegrać wojnę bez amerykańskiego wsparcia, jest "bardzo realne".

Szef agencji wywiadowczej nie sprecyzował, czym byłaby ukraińska porażka, lecz można przypuszczać, że uznano by za nią opanowanie rozległych terytoriów Ukrainy przez Rosję, a następnie skuteczne "zamrożenie" konfliktu na dotychczasowej linii frontu - podobnie jak w przypadku rosyjskiej aneksji Krymu i zagarnięcia przez Rosję dużej części Donbasu w 2014 roku.

Czytaj także:

PAP/IAR/bartos

Polecane

Wróć do strony głównej