more_horiz
Wiadomości

Napięta sytuacja na granicy z Białorusią. SG: to czas wyjątkowo intensywnych działań i ciężkich służb

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:10
Jak poinformowała Straż Graniczna, od 1 września funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 116 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/Straż Graniczna

"Od 1 września br. funkcjonariusze #PodlaskiOSG zatrzymali już 116 osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy" - napisała na swoim profilu na Twitterze Straż Graniczna.

Piotr Muller free 663.jpg
"Dowody należą się opinii publicznej w związku z propagandą Białorusi i Rosji". Müller o plikach na telefonach migrantów

We wpisie poinformowano również, że we wtorek zatrzymano pięć osób za pomaganie w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Byli to obywatel Iraku o statusie uchodźcy w Niemczech, dwóch obywateli Syrii z niemieckimi tytułami pobytowymi, obywatel Ukrainy oraz Polak.

We wtorek Straż Graniczna odnotowała 473 próby nielegalnego przekroczenia granicy Polski z terytorium Białorusi - najwięcej od początku kryzysu na granicy. Wszystkim próbom strażnicy graniczni zapobiegli. "To dla nas czas wyjątkowo intensywnych działań i ciężkich służb" - napisano na Twitterze Straży Granicznej.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała blisko 6 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski.

Będzie przedłużenie stanu wyjątkowego?

W związku z napływem migrantów na początku września wprowadzono stan wyjątkowy w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w województwie lubelskim i podlaskim. Rząd zwrócił się do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.

We wtorek po południu odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy m.in. z ministrami: spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim i obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, komendantem głównym Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomaszem Pragą, zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Piotrem Błazeuszem oraz szefem BBN Pawłem Solochem.

Czytaj także:

Po naradzie prezydent potwierdził, że dotyczyła decyzji rządu, by przedłużyć stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej.

Jak dodał Andrzej Duda, problem na granicy polsko-białoruskiej wciąż występuje. "Wydaje się w tym momencie, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres 60 dni kolejnych będzie uzasadnione" - powiedział prezydent.

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem