"Miejsce o niezwykłym natężeniu nowoczesnych technologii". Premier odwiedził Politechnikę Wrocławską
- To, co Politechnika Wrocławska stworzyła, to miejsce o niezwykłym natężeniu nowoczesnych technologii, przyszłościowej nauki i największej liczby studentów - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
2021-09-30, 15:00
Powiązany Artykuł
I Polskie Forum Gospodarcze w Szwajcarii. Premier: z coraz większą siłą przyciągamy nowe inwestycje
Szef rządu odwiedził powstały niedawno na Politechnice Wrocławskiej Wydział Informatyki i Telekomunikacji. Nowa jednostka skupia osiem katedr działających do tej pory w strukturach wydziałów: Elektroniki, Informatyki i Zarządzania oraz Podstawowych Problemów Techniki. Na nowym wydziale kształcić się będzie ok. 5 tys. studentów. Władze uczelni podkreślają, że jest to największy wydział informatyczny i telekomunikacyjnym w Polsce. Kadra naukowa nowej jednostki to 400 nauczycieli akademickich.
- "To największa inwestycja w unowocześnienie polskiej szkoły". Szef MEiN o programie "Laboratoria Przyszłości"
- Amerykański gigant IT chce zbudować fabryki w Europie. Polska jedną z możliwych lokalizacji
Posłuchaj
- To, co Politechnika Wrocławska stworzyła, to miejsce o niezwykłym natężeniu nowoczesnych technologii, przyszłościowej nauki i największej liczby studentów - powiedział premier.
Dodał, że miejsca, które odwiedził na Politechnice Wrocławskiej, prezentują najnowsze technologie i w tym kontekście wymienił m.in. technologię 5G czy najnowsze technologie badane na potrzeby wielu firm.
REKLAMA
Specjalny program inwestycyjny
Mateusz Morawiecki stwierdził również, że Politechnika Wrocławska ma szansę połączyć się z innymi uczelniami i uczestniczyć w specjalnym programie inwestycyjnym. Zapewniał, że państwo będzie sprzyjało rozwojowi dalszych inicjatyw na tej uczelni.
- Ta uczelnia ma szanse wejść w program inwestycyjny, który stworzy nowe pola wzajemnych synergii pomiędzy zastosowaniem nauk rolniczych a naukami technicznymi, informatyką, telekomunikacją. Tutaj w oczywisty sposób występują różnego rodzaju synergie; wiem też, że toczą się rozmowy z uczelnią medyczną, to też bardzo ciekawy kierunek potencjalnej integracji - mówił.
Według premiera najciekawsze inicjatywy na Politechnice Wrocławskiej powstają na styku różnych dziedzin nauki. - To jest przyszłość nauki i gospodarki. Z ogromną satysfakcją pragnę podkreślić, że Politechnika Wrocławska ma wiele osiągnięć we współpracy z największymi firmami na świecie, jak Google, Nokia czy KGHM. Dzięki temu wiedza teoretyczna przekształca się bardzo szybko w wiedzę praktyczną - powiedział Mateusz Morawiecki.
"One powinny być ze sobą immanentnie złączone"
- Komercjalizacja wynalazków, innowacyjności jest swego rodzaju pietą achillesową polskiej gospodarki i polskiej nauki z resztą również. One powinny być ze sobą immanentnie złączone - podkreślił szef rządu.
REKLAMA
Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs zaznaczył, że Politechnika jest nowoczesną uczelnią wypełniającą swą misję. - To uczelnia, na której tworzone są z dużym rozmachem użyteczne dla gospodarki rzeczy. Tworzymy Wydział Informatyki i Telekomunikacji, który z jednej strony będzie największym w Polsce wydziałem informatyki technicznej, a z drugiej zaś w ten sposób Politechnika reorganizuje się, aby jak najlepiej pełnić swoją misję w następnych latach czy dekadach - powiedział.
Podczas wizyty na Politechnice Wrocławskiej premier złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą jego ojca - Kornela Morawieckiego.
pb
REKLAMA