more_horiz
Wiadomości

Rzecznik Praw Dziecka: grupa migrantów z ośrodka w Michałowie domagała się transportu do Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 21:54
Grupa irackich migrantów przebywających tymczasowo na posterunku Straży Granicznej w Michałowie nie chciała pozostać w Polsce - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka. Migranci domagali się zawiezienia ich do Niemiec. Zgodnie z prawem Straż Graniczna musiała więc przekazać ich stronie białoruskiej.
Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiej
Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiejFoto: Straż Graniczna

Poinformowano też, że Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak pojechał na granicę z Białorusią. W Białymstoku w komendzie Straży Granicznej i przy granicy rozmawiał z funkcjonariuszami podlaskiej Straży Granicznej, był też w ośrodkach dla cudzoziemców.

Straż graniczna free tt-663.jpg
Tesławski o kryzysie migracyjnym: UE nie postąpi jak kiedyś, nie otworzy granic

Z uzyskanych przez niego wyjaśnień i informacji wynika, że przekazywanie stronie białoruskiej dotyczy tylko migrantów, którzy po nielegalnym przedostaniu się na terytorium naszego kraju odmawiają ochrony ze strony Polski, ponieważ chcą jechać dalej na zachód Europy.

Pomoc w przemycie

Jak podkreślono w komunikacie RPD, polska Straż Graniczna nie ma podstaw prawnych do transportowania ich do Niemiec, gdyż byłoby to złamanie prawa międzynarodowego i pomoc w nielegalnym procederze przemytu ludzi.

Czytaj także:

Migranci, którzy nie zgadzają się na umieszczenie w polskim ośrodku, po udzieleniu im pomocy medycznej, przekazaniu żywności i odzieży, są zgodnie z prawem przekazywani stronie białoruskiej w bezpiecznych dla nich warunkach.

Agresja białoruskich służb

Rzecznik Praw Dziecka zaznacza, że nie odnotował przypadków pozostawiania migrantów "w lesie czy na bagnie", jak donosiły niektóre media.

granica 1200 (7).jpg
"Rzucał czymś w nasz pojazd obserwacyjny". SG o niebezpiecznym incydencie na białoruskiej granicy

Rzecznik odnotował przypadki stosowania przemocy wobec migrantów, także wobec dzieci, przez funkcjonariuszy białoruskich służb. Z informacji przekazywanych przez migrantów wynika, że zdarzają się przypadki pobicia i zmuszania do przekraczania granicy z Polską na terenach niebezpiecznych, bagiennych.

Cudzoziemcy w ośrodkach

W regionie podlaskim w ośrodku w Białymstoku przebywa obecnie 135 cudzoziemców: 26 rodzin i 64 dzieci, a w ośrodku Czerwony Bór - 148 cudzoziemców: 40 rodzin i 61 dzieci.

W polskich ośrodkach przebywa obecnie 1490 cudzoziemców.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem