Müller: TK dał granicę, że w zakresie kompetencji niepowierzonych prawo krajowe ma pierwszeństwo
- Polska szanuje i respektuje prawo unijne w tym zakresie, w którym kompetencje krajowe są przekazane na szczebel unijny. Ale to są wyraźnie określone kompetencje, takie jak chociażby kwestie związane ze handlem, gospodarką, przepływem towarów, usług, osób, po prostu przepisy literalnie wskazane w traktatach unijnych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, w komentarzu do czwartkowej decyzji TK.
2021-10-07, 20:30
Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o nadrzędności konstytucji potwierdza dotychczasowe wyroki tego sądu. Polityk przypomniał, że podobne wyroki wydawano w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech, we Francji, w Czechach, Danii czy w Hiszpanii. Jak mówił, rozstrzygnięcie TK daje jasną granicę, że w zakresie kompetencji niepowierzonych UE prawo krajowe ma pierwszeństwo.
Powiązany Artykuł
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym
Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez niego przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z konstytucją. Chodzi między innymi o zgodność z konstytucją przepisów unijnych w zakresie kompetencji nieprzekazanych Wspólnocie.
Posłuchaj
Na ten aspekt zwrócił uwagę rzecznik rządu Piotr Müller. - Polska szanuje i respektuje prawo unijne w tym zakresie, w którym kompetencje krajowe są przekazane na szczebel unijny. Ale to są wyraźnie określone kompetencje, takie jak chociażby kwestie związane ze handlem, gospodarką, przepływem towarów, usług, osób, po prostu przepisy literalnie wskazane w traktatach unijnych - zaznaczył rzecznik rządu.
"Każde państwo ma kompetencje do tego, by regulować prawo krajowe"
Wyrok Trybunału kwestionuje też regulacje europejskie dotyczące umożliwienia sądom krajowym orzekanie z pominięciem konstytucji i na podstawie uchylonych norm. Sąd konstytucyjny uznał również za niezgodne z ustawą zasadniczą uprawnienie sądów krajowych do badania legalności aktów powoływania sędziów przez prezydenta oraz uchwał KRS z wnioskiem do prezydenta w tej sprawie.
REKLAMA
- "Najwyższym aktem prawnym jest konstytucja". Jarosław Kaczyński o wyroku TK
- Fogiel: TSUE jest ostatnio bardzo płodny, jeśli chodzi o wyroki dotyczące Polski
- Sakiewicz: przynależność do Unii Europejskiej nie wyłącza działania rozumu i zdrowego rozsądku
Minister Piotr Müller odrzucił też zarzuty części opozycji określające wyrok TK jako krok w kierunku "polexitu". - Pojawia się pytanie jak [ci politycy] skomentowaliby wyroki, które zapadały w innych krajach członkowskich? Każde państwo ma kompetencje do tego, by regulować prawo krajowe w kompetencjach, które nie są zastrzeżone dla Unii Europejskiej i to realizuje. Stwierdzenie dotyczące rzekomego wychodzenia Polski z Unii Europejskiej jest absolutnie nieuzasadnione jest elementem pewnego rodzaju działań propagandowych ze strony niektórych przedstawicieli opozycji - ocenił rzecznik rządu.
Zdanie odrębne dwóch sędziów
Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał sprawę w pełnym składzie. Wyrok zapadł większością głosów. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak.
ms, mbl
REKLAMA
REKLAMA