more_horiz
Wiadomości

PKN Orlen inwestuje w rozwój rafinerii w Możejkach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 17:08
Jeszcze w tym roku w Możejkach rozpocznie się budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy. Inwestycja zwiększy wydajność rafinerii - z tej samej ilości ropy naftowej będzie produkowana większa ilość paliw. PKN Orlen podpisał porozumienie z Orlen Lietuva w sprawie finansowania tego projektu, w przedsięwzięcie zainwestuje 641 milionów euro.
Uczestnicy spotkania dotyczącego inwestycji w Możejkach
Uczestnicy spotkania dotyczącego inwestycji w MożejkachFoto: Twitter.com/@DanielObajtek

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, mówił w Możejkach, że działania są wpisane w strategię bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej i są elementem przemyślanej polityki. - My nie prowadzimy polityki od przypadku do przypadku, prowadzimy politykę niezwykle przemyślaną, która ma zapewnić - powtórzę to po raz kolejny, jak mantrę, ale to jest niezwykle ważne - zapewnić bezpieczeństwo energetyczne naszemu regionowi - oświadczył wicepremier Jacek Sasin.

PKN Orlen free shutterstock 1200.jpg
Podsumowanie programu "Moje miejsce na Ziemi". Orlen przekazał na lokalne inicjatywy 2 mln zł

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że litewska inwestycja pozwoli optymalizować działania w ramach całego koncernu, doprowadzając między innymi do większej specjalizacji poszczególnych zakładów. Przypomniał także, że do tej pory zmodernizowano większość rafinerii należących do Grupy Orlen. Dodał, że dziś spółka wyraziła zgodę na inwestycję pogłębionego przerobu ropy i zabezpieczyła finansowanie tego przedsięwzięcia. - Dwadzieścia procent mniej przerabiając ropy jesteśmy w stanie uzyskać tę samą ilość paliw tradycyjnych, czyli to jest potężna optymalizacja całego procesu produkcyjnego - mówił szef koncernu o docelowych efektach projektu inwestycyjnego.

Wicepremier Jacek Sasin i prezes PKN Orlen Daniel Obajtek rozmawiali na ten temat w Możejkach z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, który mówił o możliwościach wkładu ze strony państwa litewskiego. - Myślę, że otwiera się przed nami nowa perspektywa finansowa i doskonała możliwość do wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - mówił prezydent Litwy. - Wydaje mi się, że w naszej dyspozycji jest wiele instrumentów, dzięki którym można poprawić otoczenie inwestycyjne. Mogą to być zarówno działania w zakresie logistyki, rynku czy ciagłości działalności, tak, aby odczuwalna była tutaj stała pomoc państwowa - powiedział po spotkaniu dziennikarzom Gitanas Nauseda.

"Litwa może czuć się bezpiecznie"

Prezydent Litwy podkreślił, że Orlen to firma odpowiedzialna społecznie, która ma plany na nadchodzące lata. Dodał, że firma myśli o rozwoju energetyki odnawialnej i jest uczestnikiem tego procesu. - Po spotkaniu z szefem firmy oraz polskim wicepremierem mogę powiedzieć jedno: Litwa może czuć się bezpiecznie z powodu ciągłości działalności strategicznej spółki i co najważniejsze, wprowadzenia w życie celów zielonej polityki - oświadczył Gitanas Nauseda.

Czytaj również:

Inwestycja PKN Orlen w pogłębiony przerób ropy w Możejkach ma zwiększyć rentowność rafinerii i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne regionu. Ma też poprawić konkurencyjność zakładu w kontekście zaostrzających się regulacji środowiskowych w zakresie ciężkich paliw - dzięki projektowi wyeliminowana zostanie produkcja wysokosiarkowych ciężkich olejów opałowych.

orlen lotos.jpg
Największa polska fuzja - połączenie Orlenu z Lotosem coraz bliżej. Gigant z Płocka musi jednak spełnić określone warunki

Budowa instalacji w Możejkach umożliwi zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych o 12 procent - z obecnych niecałych 72 procent do ponad 84 procent. Ten największy w historii Grupy ORLEN projekt inwestycyjny, prowadzony na Litwie, ma być zrealizowany do końca 2024 roku.

***

Orlen Lietuva to litewska spółka należąca do PKN Orlen, obsługująca jedyną rafinerię w regionie. Zakład w Możejkach jest największą firmą w kraju i zatrudnia około półtora tysiąca pracowników, z których ponad 90 procent to mieszkańcy tej miejscowości i okolic. Tylko w ubiegłym roku Orlen Lietuva wpłaciła do budżetu Litwy ponad 500 milionów euro z tytułu podatków.

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem