Ruszył nabór wniosków w programach finansowanych z Funduszu Solidarnościowego. Wiceszef MRiPS: to ważne projekty

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik poinformował, że można składać wnioski na nowy okres w finansowanych z Funduszu Solidarnościowego programach dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Chodzi o programy "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej", "Opieka wytchnieniowa" oraz "Centra opiekuńczo-mieszkalne".

2021-10-08, 19:02

Ruszył nabór wniosków w programach finansowanych z Funduszu Solidarnościowego. Wiceszef MRiPS: to ważne projekty
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Lucky Business/ Shutterstock

Paweł Wdówik poinformował, że w przyszłym roku pula środków na program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - w związku z dużym zapotrzebowaniem na taką usługę - zostanie niemal dwukrotnie zwiększona w stosunku do wyjściowej tegorocznej i będzie wynosiła 150 milionów złotych.

Powiązany Artykuł

1200_niepełnosprawny_shutterstock.png
Coraz więcej ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Ruszył nabór wniosków

W programie pojawią się także zmiany. - Wprowadziliśmy przede wszystkim zdecydowany nacisk na to, że asystent osoby niepełnosprawnej pomaga we wszystkich czynnościach życia codziennego i to się musi utrwalić w świadomości, także jednostek samorządu terytorialnego - podkreślił Paweł Wdówik.

Posłuchaj

Paweł Wdówik: asystent to nie jest osoba do wychodzenia na spacer (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister mówił, że asystent "to nie jest osoba do wychodzenia na spacer". Tłumaczył, że "jest to osoba, która ma pomoc w jedzeniu, ubieraniu się, myciu, we wszystkich czynnościach, których osoba niepełnosprawna nie jest w stanie wykonać, w tym także w wychodzeniu do urzędu".

Posłuchaj

Paweł Wdówik o szczegółach programu (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zmiany w sposobie rozliczenia

Zmianie ulegnie także sposób rozliczenia - z miesięcznego na roczny, co ma - jak mówił wiceminister - zwiększyć elastyczność. Pojawią się też nowe kwoty godzinowe. Paweł Wdówik poinformował, że dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i ze sprzężeniami, czyli tych wymagających największego wsparcia, będzie to teraz 840 godzin rocznie, czyli 70 godzin miesięcznie. Dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności 60 godzin miesięcznie, czyli 720 godzin rocznie, a dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dla dzieci - 30 godzin miesięcznie, czyli 360 godzin rocznie.

Zmiany - jak mówił wiceszef MRiPS - pojawią się także w programie, którego celem jest umożliwienie opiekunom osób z niepełnosprawnością 14 dni wypoczynku lub 240 jego godzin rocznie. "Zwiększamy kwotę tego programu o 20 procent. Podnosimy z 50 milionów na 60 milionów na rok 2022" - poinformował.

Pieniądze na utrzymanie miejsc pobytu

Resort ogłosił również nabór wniosków w programie "Centra opiekuńczo-mieszkalne", poprzez który wspiera samorządy w tworzeniu, a następnie utrzymaniu kameralnych miejsc pobytu dziennego lub całodobowego dla dorosłych z niepełnosprawnościami.

Paweł Wdówik podkreślił, że jest to ważny program, ponieważ "realizuje w praktyce tak bardzo oczekiwaną deinstytucjonalizację". Poinformował, że na tworzenie takich centrów przez samorządy resort przeznaczył kolejne 30 milionów złotych. Samorządy mogą się o te środki ubiegać, składając do 30 listopada wnioski do wojewodów. Decyzje, czyli to, które samorządy otrzymają środki na stworzenie takich placówek, mają być znane do końca stycznia.

REKLAMA

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej