more_horiz
Wiadomości

"Oczekuję wsparcia opozycji dla instytucji państwa". Szef MON o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 01:58
- Prowokacje na granicy ze strony białoruskiej są i pewnie będą miały miejsce, a w sytuacji ataku hybrydowego oczekuję wsparcia opozycji dla instytucji państwa - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak, komentując strzały oddane na granicy polsko-białoruskiej w kierunku polskich funkcjonariuszy.
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: MW/ FORUM

- Te incydenty mają miejsce. Niestety, mamy do czynienia z postawą prowokacyjną wobec polskich żołnierzy i funkcjonariuszy straży granicznej. Ale chciałbym podziękować im za ich postawę, za ich morale i ich odporność, mimo ataków opozycji w naszym kraju - powiedział Mariusz Błaszczak w Doylestown w Pensylwanii, gdzie przebywał z wizytą.

Straż graniczna free tt-1200.jpg
Polska poinformowała Komisję Europejską i Radę Europejską o strzałach do polskich żołnierzy

Minister określił ataki opozycji "haniebnymi" i dodał, że "oczekuje ze strony opozycji przede wszystkim wsparcia dla instytucji państwa polskiego. 


00:25 blaszczak - setka 2 .mp3 Mariusz Błaszczak: oczekuję ze strony opozycji wsparcia dla instytucji państwa polskiego - dla Wojska Polskiego, dla Straży Granicznej (IAR)

"Oczekuję, że opozycja się opamięta"

- Prowokacje są i pewnie będą miały miejsce. Z tego, co wiem, białoruski attache został wezwany do polskiego MSZ, by złożył wyjaśnienia. Myślę, że najlepszą odpowiedzią na te działania jest pokazywanie tych faktów, które są na granicy. Powinna być okazywana jedność ze strony polskiej - powiedział.

00:29 blaszczak - setka 1 .mp3 Mariusz Błaszczak: bezpieczeństwo powinno być ponad sporami politycznymi (IAR)

Czytaj także: 

Mariusz Błaszczak dodał, że incydenty na granicy litewsko-białoruskiej osłabły, bo litewska opozycja wspierała rząd wobec hybrydowych ataków Białorusi. - Oczekuję, że opozycja się opamięta - dodał polityk.

Mariusz Blaszczak i Lloyd Austin, PAP 1200.jpg
"Nasi żołnierze służą ramię w ramię". Bix Aliu o relacjach Polski i USA

"Nasze zaangażowanie jest doceniane"

Szef resortu obrony narodowej mówił także, że sprawy bezpieczeństwa Europy nie schodzą, z perspektywy Waszyngtonu, na dalsze tło. - Zagrożenia rosyjskie są dostrzegane przez Stany Zjednoczone i obecną administrację, a nasze zaangażowanie na wschodniej flance NATO jest doceniane. Mogę tak powiedzieć po ostatniej rozmowie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem - powiedział Mariusz Błaszczak pytany, czy wobec skupienia USA na zagrożeniu ze strony Chin, sprawy Europy mają niższy priorytet.

Czytaj także: 

Szef MON dodał, że Polska i USA konsekwentnie zacieśniają współpracę i więzy obronne od kilku administracji. - Postępujemy na tej drodze krok po kroku, wzmacniamy współpracę, to wszystko co zrobiliśmy i to wszystko, co jeszcze przed nami, jest dobre dla bezpieczeństwa Polski - powiedział.

Minister w piątek w Doylestown w Pensylwanii zakończył trzydniową wizytę w USA. 


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem