more_horiz
Wiadomości

Uwaga na spoofing! Ta metoda oszustwa może uśpić naszą czujność

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:04
Policja alarmuje - cyberoszuści coraz częściej wykorzystują nową metodę na wyłudzanie danych wrażliwych. Chodzi o spoofing, czyli podszywanie się pod znane strony internetowe oraz popularne numery telefonów, jak te z banków czy nawet z policji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/fizkes

Ekspert ds. cyfryzacji Paweł Ellerik mówił, że najczęściej przestępcy wykorzystują nasze zaufanie do danej instytucji i grając na emocjach wykradają dane.

karta terminal bank płatność shutterstock_1931956346 1200.jpg
Znalezioną kartą bankową płaciła za zakupy. Teraz grozi jej do 10 lat więzienia

Popularnym scenariuszem, który wykorzystują oszuści, jest podszywanie się pod bank. Fałszywy pracownik informuje najczęściej, że właśnie dochodzi do ataku na nasze konto i prosi o podanie danych do logowania lub zachęca do instalacji niebezpiecznej aplikacji.

Posłuchaj
00:26 spoofing.mp3 Ekspert ds. cyfryzacji Paweł Ellerik o spoofingu (IAR)

Warto pamiętać, że pracownik banku nigdy nie żąda kodów PIN i nie każe instalować żadnej podejrzanej aplikacji. Oszuści podszywają się również pod telemarketerów albo dzwonią z informacją o wygranej w konkursie.

Czytaj także:

Często wykorzystywaną metodą wyłudzania danych są też SMS-y z prośbą o instalację programu poprzez wysłany link. Eksperci radzą wykazać się czujnością i kilka razy sprawdzić, zanim wejdziemy w dany link.

Jeśli zaś mamy wątpliwości czy rozmawiamy z bankiem, w którym mamy konto, wystarczy iść do oddziału lub oddzwonić na znany nam numer i tam zasięgnąć fachowej wiedzy.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem