X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Rząd nie pozwoli na to, by kilka milionów osób w Polsce nie miało prądu". Müller o kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:47
- Polska będzie realizowała swoją politykę bezpieczeństwa energetycznego. Jeżeli konsekwencją miałoby być poniesienie kosztów w celu zabezpieczenia milionów obywateli przed utratą prądu i ogrzewania, to jesteśmy w stanie ten koszt ponieść - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do kwestii kopalni Turów.
Widok na kopalnię Turów
Widok na kopalnię TurówFoto: shutterstock.com/Peteri
1200_Turów_shutterstock.jpg
"Nie możemy zgodzić się na jej zamknięcie". Na spotkaniu Rady OECD w Paryżu wiceszef MSZ zabrał głos ws. kopalni Turów

Rzecznik rządu został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o negocjacje ws. wypracowania umowy z Czechami dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów.

Czytaj także:

- Czekamy na powołanie nowego rządu w Czechach. Dopiero wtedy, kiedy będzie nowa legitymacja rządowa w Czechach, będzie można de facto rozmawiać - powiedział.

Zapewnił, że rząd nie pozwoli na to, by "kilka milionów osób w Polsce nie miało prądu, a kilkadziesiąt tys. osób co najmniej ogrzewania w okresie zimowym". Wskazywał przy tym, że węgiel wydobywany w kopalni Turów zapewnia ogrzewanie kilku miast.

- Polska będzie realizowała swoją politykę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, łącznie z tym, że jeżeli konsekwencją tych działań miałoby być zapłacenie jakichś środków finansowych w celu zabezpieczenia milionów obywateli przed utratą prądu i ogrzewania, to jesteśmy w stanie ten koszt ponieść - oświadczył Müller.

shutterstock turów free 1200 (1).jpg
"Sankcje finansowe i niewypowiadalność nie mogą być standardem umowy". Soboń o Turowie

Skarga ze strony Czech

Strona czeska wniosła skargę przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w lutym br. Wnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża, zdaniem Pragi, dostępowi do wody mieszkańców Liberca uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia. Kara ma być naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której "wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 r.".

W sumie odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych Polski i Czech ws. wypracowania porozumienia dotyczącego kopalni Turów. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. 30 września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.

***

Turoszowski kompleks energetyczny (opr. Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP) Turoszowski kompleks energetyczny (opr. Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński/PAP)

pb

Czytaj także

Dr Protasowicki o sporze wokół Turowa: po wyborach w Czechach problem szybko zostanie rozwiązany

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 13:04
- Być może rozwiązanie będzie bardziej optymalne z punktu widzenia Polski - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 dr Igor Protasowicki, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rząd w Czechach. Prof. Szymanowski: miejmy nadzieję, że Fiala zmieni politykę zagraniczną kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 18:26
- Fiala ma szansę stworzyć rząd, który zaprowadzi pewne reformy i zmiany w samym kraju, miejmy nadzieję, że również w polityce zagranicznej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowy rząd powinien mieć dobre relacje z Polską". Czescy eksperci o wynikach wyborów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:02
- Centroprawicowe rządy, a zapewne taki gabinet zostanie wyłoniony po wyborach parlamentarnych w Czechach, zawsze miały dobre relacje z Polską. Teraz nie powinno się to zmienić - mówi politolog Michal Korzan. - Nie zakładam gwałtownej zmiany w stosunkach czesko-polskich - wskazuje zaś inny politolog Vit Dostal.
rozwiń zwiń