Komunikaty na granicy, kłamstwa i ucieczki ze szpitali. SG o naporze migracyjnym z Białorusi
Minionej doby odnotowano 470 prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Polską. Straż Graniczna poinformowała, że wszystkie przypadki zostały udaremnione. Rzecznik SG Anna Michalska powiedziała w trakcie briefingu prasowego, że od początku października udaremniono prawie 7 tysięcy prób przekroczenia granicy.
2021-10-13, 14:17
- Od początku roku prób nielegalnego przekroczenia granicy było 18,3 tys., więc to jest naprawdę olbrzymia liczba - poinformowała na środowej konferencji prasowej rzeczniczka Straży Granicznej.
Komunikaty z ostrzeżeniem
Powiązany Artykuł

ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo. Współpracował z białoruskim wywiadem
Straż od kilku dni prowadzi akcję informacyjną wzdłuż granicy z Białorusią. Jeżdżą tam auta wojska i straży, które z megafonów nadają komunikaty w czterech językach między innymi o tym, co grozi za nielegalne przekroczenie granicy.
- Na granicy z Białorusią powstanie wysoka zapora. Szef MSWiA: rząd przyjął projekt ustawy
- Spotkanie wiceszefa MSZ z ambasadorami państw UE ws. nielegalnej migracji. "Wspólny głos Zachodu jest tu kluczowy"
REKLAMA
Jak wskazała, odpowiedzialność karna - w tym przypadku do 8 lat pozbawienia wolności - grozi również osobom, które odbierają nielegalnych imigrantów.
Powiązany Artykuł

"Zawoalowana groźba". W "Gazecie Wyborczej" próba zastraszenia funkcjonariuszy SG
- Te informacja są w komunikatach. Komunikaty są w czterech językach - angielskim, francuskim, arabskim i perskim - poinformowała.
Ucieczki ze szpitala
Rzeczniczka SG przekazała, że obecnie w szpitalach przebywa 15 nielegalnych migrantów, wśród nich także dzieci.
- Informowałam wczoraj państwa o Syryjczyku, który w poniedziałek uciekł ze szpitala. Nie jest to pierwsza osoba, która pomimo tego, że deklarowała, że chce złożyć wniosek o ochronę międzynarodową, uciekła ze szpitala. Były już dwa takie przypadki - we wrześniu ze szpitala uciekła obywatelka Konga. Kobieta ta deklarowała, że ma problemy zdrowotne. Został przeprowadzony zabieg, miała doskonałą opiekę w szpitalu w Białymstoku, po czym uciekła, wyskoczyła z okna. Prawdopodobnie nie chciała pomocy w Polsce, chciał dotrzeć do swojej rodziny we Francji - relacjonowała ppor. Michalska.
REKLAMA
Jak dodała, podobne zdarzenie miało miejsce również w październiku.
Posłuchaj
Ośrodki dla cudzoziemców
Kapitan Aleksander Ulański z zarządu ds. cudzoziemców Straży Granicznej przekazał informacje o tym, jak funkcjonują obecnie ośrodki dla nielegalnych migrantów. Miejsca te są obecnie obłożone w 80 procentach. Na 2 tysiące miejsc zajętych jest 1600. Prawie 500 osób to dzieci. Dostają one pomoc medyczną. Państwo polskie zapewnia im też dostęp do edukacji.
W Polsce działa sześć ośrodków zamkniętych dla nielegalnych migrantów. Jest w nich dwa tysiące miejsc. Straż Graniczna przejęła w sierpniu trzy nowe placówki, gdzie umieszczani są cudzoziemcy: w Czerwonym Borze, Białej Podlaskiej oraz na terenie ośrodka poligonowego w Węgrzynie.
REKLAMA
Posłuchaj
Specustawa ws. zapory
Straż Graniczną w działaniach na pograniczu z Białorusią wspiera wojsko. Do zadań oddelegowano 3,5 tysiąca żołnierzy. Trwają też prace nad specustawą, która pozwoli wzmocnić polsko-białoruskie pogranicze.
Chodzi o budowę specjalnej zapory wyposażonej w nowoczesny system monitoringu i detencji ruchu. Według pomysłodawcy projektu - kierownictwa MSWiA - pozwoli to znacznie ograniczyć nielegalne próby przekraczania granicy. Od początku roku odnotowano ich ponad 18 tysięcy.
fc
REKLAMA
REKLAMA