Projekt ustawy o budowie zapory na granicy. Sejmowe komisje odrzuciły poprawki opozycji
Sejmowe Komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej odrzuciły poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do pilnego rządowego projektu ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Nie przychyliły się także do wniosków o odrzucenie projektu.
2021-10-14, 13:05
Powiązany Artykuł
Paweł Mucha: nie ulega wątpliwości, że musimy zapewnić szczelność polskiej granicy
Poprawki zgłosiły koła - Konfederacja i Polska 2050. Pierwsze wnioskowało o comiesięczny raport o postępach budowy zapory, który miałby być przedstawiany na posiedzeniu Sejmu.
Z kolei Polska 2050 wnioskowała m.in. o wpisanie do ustawy obowiązku zdawania sprawozdań z realizacji inwestycji, czy dodanie obserwatorów do zespołu do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.
O odrzucenie projektu wnioskowały Kluby Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.
Czytaj także:
REKLAMA
- "Tylko uszczelnienie granicy może zahamować ten proceder ". Mjr Kordowski o kryzysie migracyjnym na granicy
- Na granicy z Białorusią powstanie wysoka zapora. Szef MSWiA: rząd przyjął projekt ustawy
Podstawowym celem przedsięwzięcia jest skuteczne zabezpieczenie granicy państwowej z Białorusią przed próbami jej nielegalnego przekraczania. Na granicy polsko-białoruskiej powstanie bariera, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną.
Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są niejawne. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z budową. Jej całkowity koszt oszacowano na miliard 615 milionów zł.
kp
REKLAMA