more_horiz
Wiadomości

"Opozycja nie jest jednolitą masą, poparliśmy ustawę MSWiA". Szef PSL o głosowaniu ws. budowy muru

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 06:48
- Poparliśmy ustawę MSWiA o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, bo chcemy, żeby polska granica miała szansę być chroniona - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że opozycja nie jest jednolitą masą oraz że PSL podejmuje swoje decyzje.
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na sali obrad w Sejmie w Warszawie
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na sali obrad w Sejmie w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Sejm uchwalił specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Poparło ją 274 posłów, m.in. z PiS, PSL i Konfederacji. Przeciw było 174 posłów z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z realizacją tej inwestycji. Przewiduje, że będzie to solidna i wysoka zapora wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Ustawa trafi teraz do Senatu. Na jej rozpatrzenie izba ma 14 dni.

Sejm glosowanie pap 1200 .jpg
Sejm za ustawą o murze na granicy. Rzecznik rządu: powinna jak najszybciej trafić do prezydenta

Władysław Kosiniak-Kamysz pytany, dlaczego posłowie KP-PSL głosowali za przyjęciem ustawy, podczas gdy pozostałe kluby opozycyjne były przeciw, odparł: "My nie jesteśmy jednolitą masą, która wykonuje wszystkie ruchy w jakiś wspólny sposób". - Platforma podejmuje swoje decyzje, Lewica swoje, a PSL-Koalicja Polska swoje - dodał.

Czytaj także: 

- Taką decyzję podjęliśmy, bo chcemy chronić granicę, chcemy, żeby to było zabezpieczenie z XXI wieku, a nie mur średniowieczny - mówił szef ludowców. Jak zaznaczył, jego klub przekazał w tej kwestii swoje uwagi.

- Dajemy tutaj swoje głosy, żeby Polska granica miała szansę być chroniona - zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz. Tylko - jak dodał - "żeby rządzący nie roztrwonili tych pieniędzy i nie zrobili średniowiecznego muru". - Różnego rodzaju zabezpieczenia termowizyjne, różnego rodzaju nowoczesne technologie powinny być (...) użyte - podkreślił prezes PSL.

Borys Budka: chcą ustawy, aby niekontrolowanie wydawać pieniądze 

Szef klubu KO Borys Budka w czwartek wieczorem pytany przez dziennikarzy w Sejmie, dlaczego PSL głosowało za przyjęciem tej ustawy, odparł: "Nie będę oceniał, czy ktoś im się dał nabrać. Wiem jedno, ten rząd konstruktywnie niczego nie zrobi".

Czytaj także: 

Według Borysa Budki "nie będzie żadnego zabezpieczenia na granicy". - Najpierw PiS chciał stan nadzwyczajny. Dostali ten stan, przez miesiąc nie zrobili nic, wydłużyli ten stan, nie zrobili nic. Dzisiaj potrzebują specustawy, by bezkarnie wydać blisko dwa miliardy złotych. Przecież dokładnie to samo zrobili w Covidzie. Respiratory, których nie ma, lewe maseczki, ten Antonow, którego witali jak w PRL. Dzisiaj potrzebują ustawy, która daje im możliwość wydawania bez żadnej kontroli pieniędzy polskich podatników - mówił Borys Budka.

Sejm uchwalił specustawę ws. budowy zapory na granicy z Białorusią

Projekt zgłoszony przez MSWiA był rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią.

Posłuchaj
00:19 11346673_1.mp3 Rzecznik rządu Piotr Müller o specustawie ws. budowy zapory na granicy z Białorusią (IAR) 

Regulacja określa zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Ustawa zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy samej bariery, a 115 mln zł - jej urządzeń technicznych.

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem