Waldemar Buda: 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda w 1. rocznicę powstania Polskiego Radia Kierowców zapowiedział program dla samorządów, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności pieszych na przejściach. W jego ramach samorządy będą miały do dyspozycji łącznie 100 milionów złotych.

2021-10-16, 17:37

Waldemar Buda: 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach

Podczas pikniku z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Starej Wsi pod Warszawą, Waldemar Buda podkreślał, że z programu będzie mogła skorzystać duża część - nawet tysiąc - samorządów. Wskazał, że pieniądze z niego będzie można wykorzystać na - jak określił - "dość nieduże, ale potrzebne inwestycje" jak oświetlenie przejść dla pieszych, bariery, wyniesienia, sygnalizację świetlną lub akustyczną lub azyle dla pieszych. Chodzi - jak mówił - o wszystkie rozwiązania, które mogą doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Powiązany Artykuł

dzieci ulica bezpieczeństwo free shutterstock 1200.jpg
Nowe środki na poprawę bezpieczeństwa drogowego. MFiPR ogłasza konkurs dla samorządów

Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej podkreślał wagę poprawy bezpieczeństwa w tych miejscach. Zaznaczył, że przejścia dla pieszych są miejscem szczególnie niebezpiecznym, gdyż tam dochodzi do połowy ze wszystkich zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Dlatego - jak mówił - "wszelkie działania, nawet najdrobniejsze, na tym polu, przyniosą efekty (...), w mniejszej ilości osób poszkodowanych". Waldemar Buda dodał, że "już dzisiaj wprowadzone przepisy pokazują rzeczywiście, że kilkaset osób mniej po pierwsze cierpi, a nawet umiera w tych sytuacjach". Zaznaczył, że możemy to jeszcze poprawić.

Czytaj także:

Wiceszef MFiPR wyjaśnił, że pieniądze trafią do samorządów, ponieważ to one najczęściej odpowiadają za drogi lokalne i bezpieczeństwo na nich i najlepiej wiedzą, w których miejscach jest największy ruch i pojawia się zagrożenie dla pieszych.

REKLAMA

- Analizy lokalne pokazują, że są miejsca, są punkty, w których systematycznie i bardzo często tego typu zdarzenia się pojawiają. Chcemy jej absolutnie wyeliminować - podkreślał wiceminister.

Powiązany Artykuł

alkomat1200.jpg
Ilu kierowców jeździ na "podwójnym gazie"? Przerażająca policyjna statystyka

Waldemar Buda dodał, że w ciągu najbliższych kilku tygodni Europejskie Centrum Transportowe uruchomi wspomniany program. Zachęcił samorządy, aby już rozpoczęły diagnozę i przygotowanie listy miejsc, w których potrzebne są inwestycje, a wkrótce aplikowały o pieniądze.

Działające 24 godziny na dobę Polskie Radio Kierowców, jest dostępne przez internet, cyfrowe radio DAB+ i aplikację mobilną.

Dziewiąta antena Polskiego Radia rozpoczęła nadawanie 16 października 2020 roku.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej