X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej". List premiera do unijnych przywódców

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:01
"Głęboko wierzę, że wspólnie, w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia, bez narzucania innym swojej woli, możemy znaleźć rozwiązanie, które wzmocni naszą Unię Europejską" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do unijnych przywódców.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii jako organizacji opartej na traktatach. Zaznaczył jednocześnie, że przyszłości Wspólnoty zagraża zjawisko przeobrażania się Unii w podmiot, który nie będzie sojuszem wolnych, równych i suwerennych państw.

Szef rządu skierował swój list do unijnych przywódców, a także do prezydentów i premierów krajów UE. Zapewnił ich, że Polska przestrzega prawa europejskiego i uznaje jego prymat nad ustawami krajowymi stosownie do wspólnych zobowiązań wynikających z Traktatu o Unii Europejskiej.

Parlament Europejski free shutterstock 1200.jpg
Dr Gajewski: nasz kraj ma zbyt duże znaczenie, by wypchnąć go z UE

"Niebezpieczne zjawisko"

"Jednocześnie jednak chcę wywołać Wasz niepokój - i zwrócić Waszą uwagę na niezwykle niebezpieczne zjawisko, które zagraża przyszłości naszej Unii. Mam na myśli stopniowe przeobrażanie się Unii w podmiot, który miałby przestać stanowić sojusz wolnych, równych i suwerennych państw - a stać się jednym, centralnie zarządzanym organizmem, kierowanym przez instytucje pozbawione demokratycznej kontroli ze strony obywateli państw Europy. Jeżeli tego zjawiska nie powstrzymamy, jego negatywne skutki odczują wszyscy. Dziś może ono dotyczyć jednego kraju - już jutro, pod innym pretekstem, kolejnych" - czytamy w liście premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj także:

"Obowiązek respektowania prawa UE wynika wprost z Traktatów"

Szef polskiego rządu napisał też, że Polska w pełni przestrzega europejskiego prawa, a wyroki Trybunału Sprawiedliwości są respektowane. "Obowiązek respektowania unijnego prawa przez każde z państw członkowskich wynika wprost z Traktatów - jesteśmy do tego zobowiązani w takim zakresie, w jakim Traktaty nam to nakazują. Ani o jotę mniej - i ani o jotę więcej" - napisał Mateusz Morawiecki.

Jutro w Parlamencie Europejskim szef polskiego rządu weźmie udział w debacie o praworządności w Polsce. Dyskusja, w której będzie uczestniczyć także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, to reakcja na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Posłuchaj
00:54 11351755_1.mp3 Premier w liście do unijnych przywódców - Polska pozostaje lojalnym członkiem UE

 

Debata w PE

Debata europosłów ma związek z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjnego 7 października wyroku w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. TK po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów. 

fc

Czytaj także

Mateusz Morawiecki o KPO: to nie jest budżet, który mógłby być elementem szantażu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 21:45
- Jestem przekonany, że te pieniądze, które się Polsce należą, prędzej czy później do Polski trafią - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że KPO "to nie jest budżet, który mógłby być elementem szantażu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W polityce UE wobec Polski i Węgier potrzebna jest współpraca, nie groźby". Dziennikarz "The Spectator" o sporach w UE

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 20:59
 - Szanse na to, że polskie i węgierskie władze wycofają się z konfliktów z Unią Europejską są coraz mniejsze, inicjatywę musi więc przejąć Bruksela, ale zamiast nakładać na te kraje kary finansowe i operować groźbami, powinna szukać współpracy i kompromisu - pisze na łamach magazynu "Wszystko Co Najważniejsze" William Nattrass, dziennikarz brytyjskiego "The Spectator".
rozwiń zwiń