Międzynarodowy Komitet Grupy Ładosia zainaugurował działalność. W jego skład wchodzą badacze z całego świata
Popularyzowanie faktów dotyczących Paszportów Życia - to główne założenie Międzynarodowego Komitetu Grupy Ładosia, który zainaugurował dziś swoją działalność.
2021-10-19, 17:06
Powiązany Artykuł
Nie tylko grupa Ładosia. Polskich dyplomatów, którzy pomagali Żydom, było wielu
Polsko-żydowska grupa działająca podczas II wojny światowej w Szwajcarii pod kierunkiem ambasadora Aleksandra Ładosia wystawiała tysiące fałszywych paszportów osobom zagrożonym Holokaustem. W ten sposób uratowano przed Zagładą co najmniej kilkuset ludzi.
Posłuchaj
W skład Międzynarodowego Komitetu Grupy Ładosia wchodzą badacze z całego świata, potomkowie ocalonych i krewni ratujących przed Zagładą, między innymi dr Sebastian Ładoś. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową mówił, że popularyzowanie wiedzy o Holokauście to sposób na sprzeciwienie się postawom naruszającym prawa człowieka.
- Żydom na ratunek. Historie Polaków, którzy pomagali przetrwać skazanym na zagładę
- Rosnąca fala antysemityzmu w Niemczech. Departament Stanu USA wyraził "głębokie zaniepokojenie"
Powiązany Artykuł
Aleksander Ładoś – przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny
Według niego warto przypominać o działalności Grupy Ładosia także ze względu na udaną i dobrze przemyślaną współpracę polsko-żydowską. Badacze Instytutu Pileckiego szacują, że dzięki niej starano się uratować około 10 tysięcy ludzi. - Dokumenty wydane przez Grupę nie uratowały wszystkich, ale zwiększały szansę na przeżycie - podkreślił Tomasz Stefanek z Instytutu.
REKLAMA
Międzynarodowy Komitet Grupy Ładosia zainaugurował swoją działalność przy okazji trwającej konferencji pod tytułem "Decyzja: ratować ludzi. Dyplomaci i akcje pomocowe podczas Holocaustu". Wydarzenie wiąże się z obchodzonym obecnie Rokiem Grupy Ładosia i odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.
dn
REKLAMA