X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef Solidarności w kopalni Turów: jedziemy przed TSUE, pokazać, co ci ludzie wyprawiają

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 20:52
Szef NSZZ "Solidarność" w kopalni Turów Wojciech Ilnicki powiedział, że wyłączenie obiektu, a w konsekwencji elektrowni, pozbawi mieszkańców okolicznych powiatów ogrzewania i ciepłej wody, a pracowników środków do życia. Dlatego w piątek związkowcy jadą do Luksemburga, by protestować przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Protest związkowców z NSZZ Solidarność KWB Turów we Wrocławiu w maju b.r. (zdj. ilustracyjne)
Protest związkowców z NSZZ "Solidarność" KWB Turów we Wrocławiu w maju b.r. (zdj. ilustracyjne)Foto: KZ/ FORUM

Wojciech Ilnicki powiedział na antenie TVP Info, że protest odbędzie się w dniu, w którym obradować będzie unijny trybunał. - My jedziemy tam jako związkowcy Solidarności i nie tylko zaprotestować, zamknąć TSUE i pokazać, co ci ludzie wyprawiają, jaką robią krzywdę dla mieszkańców Polski, powiatu zgorzeleckiego, lubańskiego, czy pracowników kompleksu Turów - podkreślił.

Turów Elektrownia free 1200.jpg
Sprawa Turowa. Premier spotkał się z politykami czeskiej partii, która będzie współtworzyć rząd

Związkowcy otrzymali zgodę na manifestację przed TSUE. Akcja planowana jest na piątek na 10:00.

00:15 turow - protest setka 1 .mp3 Wojciech Ilnicki powiedział na antenie TVP Info, że protest odbędzie się w dniu, w którym obradować będzie unijny trybunał (IAR)

Manifestanci chcą wręczyć postanowienie o zamknięciu tego Trybunału, "tak jak druga strona chce zamykać nasze zakłady pracy, kopalnie, elektrownie, odbierając dostęp do energii elektrycznej".

Orzeczenie po wniosku Czech

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - w związku z wnioskiem Czech- nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni węgla brunatnego Turów. Miał to być środek tymczasowy do czasu pełnego wyroku w sprawie "Czechy przeciw Polsce". Polski rząd poinformował wówczas, że kopalnia nadal będzie pracowała, jednocześnie rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polski rząd nie zastosował się do tej decyzji.

Czytaj także: 

Do tej pory odbyło się 17 rund spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych ze stroną czeską. Jednak pod koniec września rozmowy polsko-czeskie dotyczące kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.

Czesi twierdzą, że kopalnia ma negatywny wpływ na życie mieszkańców graniczących z Polską regionów, przede wszystkim z powodu postępującego obniżania się wód gruntowych, ale także zapylenia i hałasu. Złożyli skargę na Polskę do TSUE.


mbl