Reakcja europarlamentu na wyrok polskiego TK. Przegłosowano rezolucję

To odpowiedź na ostatnie orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem europejskim. W rezolucji europarlament przedstawia opinię, że wyrok ten podważa prawo unijne i zagraża niezależności polskich sędziów.

2021-10-21, 17:13

Reakcja europarlamentu na wyrok polskiego TK. Przegłosowano rezolucję

W rezolucji europarlament przedstawia opinię, że wyrok ten podważa prawo unijne i zagraża niezależności polskich sędziów. Europosłowie wezwali Komisję do niezatwierdzania polskiego Planu Obudowy do czasu wdrożenia przez rząd postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Równocześnie europosłowie zaznaczają, że jakiekolwiek kary finansowe nie mogą dotknąć obywateli, końcowych odbiorców dopłat.

Powiązany Artykuł

1200 premier mateusz morawiecki bruksela pap.jpg
Premier w Brukseli: jesteśmy tak samo wierni zasadzie praworządności, jak inne kraje

Deputowani wezwali rząd i komisję do rozwiązania tego sporu na drodze dialogu. W rezolucji wyrażono równocześnie uznanie wobec osób, które wzięły udział w protestach w Polsce po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Rezolucja została przygotowana przez pięć grup politycznych: ludowców, socjaldemokratów, zielonych, lewicę i liberałów. Dokument spotkał się z silną krytyką ze strony frakcji prawicowych. Konserwatyści przekonywali, że rezolucja została napisana "na polityczne zamówienia", by uderzyć w prawicowy rząd w Warszawie.

Frakcja EKR przygotowała własny projekt rezolucji, który został odrzucony przez większość parlamentarną - zapisano w nim, że polski trybunał stoi na straży konstytucji i jego ostatnie orzeczenie nie stoi w sprzeczności z prawem unijnym. Wyrażono też ubolewanie, że wyrok trybunału wykorzystano jako rzekomy dowód na zbliżający się polexit. Zaznaczono także, że Unia "nie jest supermocarstwem, tylko sojuszem".

REKLAMA

Czytaj także:

Posłuchaj

Parlament Europejski przegłosował rezolucje w sprawie Polski. Materiał Karola Surówki (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Debata w Strasburgu

Powiązany Artykuł

Kosma Złotowski 1200.jpg
"Rezolucja nie ma w Polsce mocy prawnej". Kosma Złotowski o działaniach Parlamentu Europejskiego

Rezolucję poprzedziła debata w Strasburgu, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu nazwał "niedopuszczalnym szantażem finansowym" wypowiedzi o możliwym wstrzymaniu środków unijnych dla Polski w związku z oceną stanu praworządności. Podkreślał, że wyrok polskiego Trybunału nie stoi w sprzeczności z unijnymi traktatami i oddaje porządek prawny, które zatwierdziły również inne sądy w Unii Europejskiej. Zaznaczył też, że sądy w Polsce są wolne.

W dyskusji głos zabrała również szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. W jej ocenie orzeczenie polskiego Trybunału podważa fundamenty europejskiej wspólnoty i pogłębia kryzys praworządności w Polsce. Polityk zapewniała, że dialog będzie kontynuowany, mówiła jednak też o krokach, które Komisja Europejska może podjąć wobec Polski - to procedury w sprawie naruszeń, powrót do procedury artykułu siódmego oraz - w ostateczności - wstrzymanie dopłat unijnych do czasu wdrożenia przez Polskę postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W środę europarlament zdecydował też o skierowaniu pozwu przeciwko Komisji Europejskiej, w sprawie niekorzystania przez tę instytucję z możliwości wstrzymania środków unijnych dla krajów, które - w ocenie instytucji europejskich - naruszają zasady praworządności.

REKLAMA

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej