Padł rekord w historii polskich aukcji sztuki. Słynny "Tłum III" Abakanowicz sprzedany

2021-10-21, 21:22

Padł rekord w historii polskich aukcji sztuki. Słynny "Tłum III" Abakanowicz sprzedany
Tłum III. Foto: Foto: DESA Unicum/Youtube (Screen)

Monumentalna realizacja Magdaleny Abakanowicz "Tłum III" osiągnęła w czwartek najwyższą cenę w historii aukcji sztuki w Polsce - 11 mln zł. Rzeźba jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł polskiej artystki.

Organizatorzy aukcji z DESA Unicum szacowali, że "Tłum III" może zostać wylicytowane za 12-18 mln zł.

Powiązany Artykuł

283f4d91-c44e-4e38-b362-7576387d9b94.jpg
Jej sztuka była rodzajem wołania o zmianę. Świat poza żelazną kurtyną to doceniał

Sprzedane w czwartek dzieło składa się z 50 wydrążonych od środka figur z jutowego płótna. Wielu przypominają one wieka sarkofagów lub korę pni drzew. Sama autorka kojarzyła je ze skórą zrzuconą przez węża. Każda z mierzących metr siedemdziesiąt centymetrów postaci jest inna, indywidualnie ukształtowana przez Abakanowicz.

Legendarny "Tłum III" prezentowany był na pierwszej indywidualnej wystawie artystki w Marlborough Gallery w Nowym Jorku w 1989 roku, a następnie na ekspozycjach w Japonii, m.in. w Nagano i Hiroszimie.

Skupiska androgenicznych, pozbawionych głów i tożsamości postaci to motyw przewodni twórczości Magdaleny Abakanowicz. Pełen rozmachu "Tłum III" z 1989 roku jest kulminacją serii, nad którą światowej sławy artystka pracowała od lat 80. XX wieku.

Czytaj także:

Artystka totalna

Powiązany Artykuł

663 Nierozpoznani Abakany_Cytadela_Poznan.jpg
Abakanowicz – wyrzeźbić świat

Magdalena Abakanowicz, malarka, artystka-tkaczka, rzeźbiarka, nazywana artystką totalną, zrewolucjonizowała tkaninę artystyczną, nadając jej formę przestrzenną. Od nazwiska twórczyni jej prace nazwano abakanami.

Prace Abakanowicz są w zbiorach ponad 70 muzeów i kolekcji publicznych na całym świecie, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Centre George Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Museum of Modern Art w Kioto.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej