more_horiz
Wiadomości

Premier: UE dąży w kierunku przemienienia się w beznarodowościowe superpaństwo

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 18:00
Premier Mateusz Morawiecki w kolejnym specjalnym nagraniu dotyczącym polityki powiedział, że Unia Europejska nie może przeistoczyć się w państwo. Jej dążenie ku temu poza ścieżką demokratyczną nazwał "prostą drogą do katastrofy".
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Foto: PAP/EPA/Olivier Matthys

Szef rządu stwierdził w podcaście, że Unia staje się urzędniczym molochem, który generuje coraz więcej instytucji, lecz kiedy przychodzi do działania, to okazują się one mało sprawne. Jako dowód wskazuje kryzys związany z pandemią, w którym przewagę wykazały państwa narodowe.

Mateusz Morawiecki Marine Le Pen 1200 F.jpg
"Dyskutowaliśmy o niedopuszczalności szantażu KE". Marine Le Pen po spotkaniu z premierem

Mateusz Morawiecki mówił, że "musimy znaleźć złoty środek między kompetencjami, w których lepiej sprawdzają się państwa, a kompetencjami, w których wspólna siła Unii jest niezbędna". - Niestety dzisiejsza Unia Europejska dąży w kierunku przemienienia się w takie beznarodowościowe superpaństwo. Przestrzegam: gdyby tak się stało, to nie będzie to wcale superpaństwo, tylko super niesprawne państwo - podkreślił.

Posłuchaj
00:18 11360534_1.mp3 Premier: niestety dzisiejsza Unia Europejska dąży w kierunku przemienienia się w takie beznarodowościowe superpaństwo (IAR)

Czytaj więcej:

Proces przemiany 

Zdaniem premiera najgorsze jest w tym to, że proces przemiany UE zachodzi poza demokratyczną kontrolą obywateli. Szef rządu zwracał uwagę, że to nie obywatele decydują o kierunku zmian, lecz kierunek ten - jak mówił - wyznaczają dzisiaj urzędnicy europejscy i sędziowie Trybunału Sprawiedliwości z Luksemburga. Ostrzegł, że "to jest prosta droga do katastrofy". Podkreślił, że "Polska chce uchronić Unię Europejską przed tym błędem". - Walczymy nie tylko o naszą suwerenność. Walczymy o Europę, za którą przez tyle lat tęskniliśmy; Europę, która jest silna swoją różnorodnością; Europę która rozwiązuje problemy obywateli, a nie zajmuje się tymi, które sama wygenerowała - tłumaczył premier Morawiecki.

Posłuchaj
00:31 11360570_1.mp3 Mateusz Morawiecki: Polska chce uchronić Unię Europejską przed tym błędem (IAR)

Szef rządu wskazywał konieczność "mierzenia się z największym od drugiej wojny światowej kryzysem i jego konsekwencjami", a nie "grzęźnięcia w jałowych sporach". Wyjaśniał, że w sporze z unijnymi urzędnikami chodzi o to, "że unijne instytucje - w tym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - nie mogą działać poza prawem, nie mogą decydować w dziedzinach, w których nie dostały żadnej traktatowej zgody od wszystkich krajów Unii". Mateusz Morawiecki podkreślił, że "w kwestiach traktatowych Polska jest rzeczniczką zdrowego rozsądku".

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem