more_horiz
Wiadomości

Co dalej z reformą sądownictwa? Wiceszef MS wskazał termin

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 00:24
- Mam nadzieję, że do końca roku ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości zostaną przyjęte - powiedział w sobotę wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Dodał, że przygotowane zmiany w Sądzie Najwyższym spowodują też zmianę modelu dyscyplinarnego.
Siedziba Sądu Najwyższego
Siedziba Sądu NajwyższegoFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Wiceminister, pytany w TVP Info, jaki jest pomysł rządu na Izbę Dyscyplinarną, wskazał, że są przygotowane ustawy, które "mają robić całościową reformę sądownictwa". Wyjaśnił, że to oznacza zmiany w Sądzie Najwyższym, które najpewniej spowodują zmianę modelu dyscyplinarnego. Dopytywany o szczegóły, powiedział, że o konkretach będzie można mówić, gdy projekt pojawi się na stole. Ponadto - jak zaznaczył - że nie można podejmować żadnych działań po naciskiem Unii Europejskiej, bo to byłaby forma czego niezgodnego z polską racją stanu.

Czytaj także:
sąd najwyższy shutterstock_1533435362 1200.jpg
"Trzeba opanować tę anarchię". Prezes PiS zapowiedział dalsze zmiany w sądownictwie

- My po prostu w ramach szerokiej reformy wymiaru sprawiedliwości będziemy reformowali też Sąd Najwyższy. Mam nadzieję, że do końca roku ustawy zostaną przyjęte - powiedział dopytywany o terminy.

Czytaj także:

Spór z Unią

Na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała, że system dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni do pracy. - Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała.

Polska w lipcu br. została zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN. Na początku października wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta oddaliła wniosek Polski o uchylenie lipcowego postanowienia.

W sierpniu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarną SN w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i "w ten sposób zniknie przedmiot sporu" z UE. We wtorek również premier Mateusz Morawiecki w debacie w Parlamencie Europejskim po wystąpieniach europosłów poinformował o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem