more_horiz
Wiadomości

Debata o praworządności. Tomasz Truskawa: negocjacje w UE zakończą się załagodzeniem sporu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 14:15
- Negatywne stanowisko zajmowane przez niektórych urzędników UE miało mniejsze znaczenie. Sama Komisja Europejska jest pod dużym obstrzałem ze strony radykalnych środowisk w Parlamencie Europejskim, które są dominujące w mediach. Stąd taka, a nie inna retoryka przyjmowana przez niektórych komisarzy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: pixabay

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował w "Financial Times" Komisję Europejską. Szef rządu stwierdził, że wykracza ona poza swoje kompetencje i łamie prawo, wstrzymując pieniądze dla Polski. Premier nazywa to "formą dyktatu".

premier free parlament europejski 1200  .jpg
Dr Gajewski o debacie nt. Polski w PE: wszystko wskazuje na to, że nikt nie chce wyrzucać Polski z UE

Apelował, aby w sporze o praworządność Bruksela wycofała groźby sankcji finansowych i prawnych. Stwierdził też, że "jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową, wstrzymując obiecane Polsce pieniądze, będzie bronił naszych praw wszelką bronią, jaka jest w naszej dyspozycji".

Tomasz Truskawa komentował wypowiedź premiera. - Cały ten wywiad traktuję jako formę presji politycznej, pewien teatr związany z zarzutami stawianymi naszemu państwu w czasie debaty w Parlamencie Europejskim. Właściwe negocjacje odbywają się zupełnie innym językiem, w ciszy i spokoju, na pewno nie w świetle kamer - stwierdził.

- To prezentacja pewnej postawy zarówno na zewnątrz, do instytucji unijnych, jak i skierowana na polski rynek wewnętrzny, gdzie są środowiska o różnym stopniu sceptycyzmu wobec UE, także wewnątrz obozu rządzącego, jak Solidarna Polska - dodał publicysta.

Gość audycji zauważył, że w kwestii dialogu w sporze Polski z instytucjami UE możemy liczyć na wsparcie ze strony Francji. - Jedną z takich okoliczności są zbliżające się wybory prezydenckie we Francji i stanowisko, które zajmują kandydaci i rywale obecnego prezydenta, które jest bliskie stanowisku Polski. Z drugiej zaś strony Francja może liczyć na kontrakty związane z budową elektrowni atomowej - przypominał.

- Proces negocjacji w ramach UE będzie miał dobrą atmosferę i zakończy się załagodzeniem sporu i rozwiązaniem polubownym w kwestiach, które różnią nas z UE, choć dyskusja o przyszłości UE niewątpliwie będzie jeszcze trwała - ocenił Tomasz Truskawa.

Posłuchaj
07:41 PR24_mp3 2021_10_25-12-38-02.mp3 Tomasz Truskawa o debacie w Parlamencie Europejskim (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Tomasz Truskawa

Data emisji: 25.10.2021

Godzina emisji: 12.38

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także