Abp Jędraszewski: papież Franciszek rozumie i zna problemy oraz siłę polskiego Kościoła
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Marek Jędraszewski, podsumowując wizytę Ad limina apostolorum ostatniej grupy polskich biskupów powiedział, że papież Franciszek rozumie i zna problemy oraz siłę polskiego Kościoła.
2021-10-28, 20:37
Powiązany Artykuł
Polscy biskupi w Watykanie: w sprawie rozwiązania problemu nadużyć robimy wszystko, co możemy
Jak dodał metropolita krakowski, spotkanie biskupów z archidiecezji krakowskiej i katowickiej z papieżem trwało około dwie i pół godziny i było, jak dodał arcybiskup "serdecznym spotkaniem z ojcem i bratem w biskupstwie, zatroskanym o polski Kościół".
- Papież cieszy się z autorytetu, jakim w naszym kraju jest ksiądz, zwłaszcza proboszcz - mówił Polskiemu Radiu arcybiskup Jędraszewski. Zaznaczył, że Ojciec święty zachęcił, by trwać przy tym autorytecie, budować go i traktować jako wielki dar Boży dla Polski i całego Kościoła.
Posłuchaj
Jak mówił arcybiskup, za tym autorytetem kryje się działalność kapłanów w czasach komunizmu, zaborów aż po czasy współczesne.
Metropolita krakowski dodał, że wobec głosów dotyczących problemów związanych z nadużyciami seksualnymi papież wzywał do poczucia odpowiedzialności i by nie ulegać głosom, które by chciały sprawić, iż będziemy wstydzić Kościoła i wiary.
REKLAMA
Posłuchaj
- Franciszek powołując się na dane UNICEF-u mówił, że sprawa molestowania dzieci jest problemem globalnym, a jeśli chodzi o Kościół jest sprawą nikłą - zaznaczył arcybiskup Jędraszewski. Jednak, jak wyjaśniał metropolita krakowski, nawet jeden taki przypadek jest powodem cierpienia, bólu i wstydu dla Kościoła.
- Polscy biskupi w Watykanie. Tematem rozmów m.in. sytuacja na granicy z Białorusią
- Wizyta polskich biskupów w Watykanie. Abp Gądecki: podziały w Europie są smutnym zjawiskiem
- Ale trzeba na te wydarzenia spojrzeć w sposób obiektywny i nie ulegać naciskowi ideologicznemu, który powoduje, iż ludzie będą odchodzić od Kościoła - zaznaczył wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
Jak mówił, podczas wizyt w dykasteriach watykańskich podkreślano, że "Polska jest płucami, dzięki którym Kościół w Europie może oddychać". Dodał, że te słowa wyrażają podziw dla Kościoła w Polsce, który znajduje się w niełatwej sytuacji i stale się zmaga, ale powraca do Chrystusa i Nim odzyskuje siłę.
REKLAMA
Posłuchaj
- O tę siłę i moc musimy się modlić, wypływa ona także z naszego przywiązania do Matki Bożej, Królowej Polski, co podkreślał ojciec święty Franciszek - dodał arcybiskup Marek Jędraszewski.
Czwarta, ostatnia grupa polskich biskupów, kończy jutro 5-dniową wizytę ad limina Apostolorum w Rzymie. Na zakończenie wezmą udział we Mszy w bazylice św. Pawła za Murami.
jb
REKLAMA