more_horiz
Wiadomości

"Załóżmy tę maseczkę". Wiceszef MZ o czwartej fali pandemii przed dniem Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 13:22
- Cały czas monitorujemy sytuację. Zakładamy też, że nowych przypadków zakażenia koronawirusem może być więcej, niż podajemy w komunikatach - powiedział w sobotę wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w czasie poprzednich fal przedstawiane dane także nie odzwierciedlały rzeczywistej liczby nowych zakażeń.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Andrzej Lisowski Travel

W sobotę Ministerstwo Zdrowia przekazało, że badania potwierdziły 9798 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a zmarło 115 osób z COVID-19. Tydzień temu wykryto 6277 zakażeń, zmarło 75 osób.

shutterstock_ szpital covid pandemia koronawirus zakażenia free 1200.jpg
Rekord zakażeń czwartej fali. Ministerstwo Zdrowia podało dane

Waldemar Kraska pytany był w sobotę w Polsacie News, czy możliwe jest to, co mówią niektórzy specjaliści, że realnie przypadków koronawirusa może być nawet pięć razy więcej, niż podaje resort zdrowia. 

"Część Polaków nie chce się testować"

Wiceminister odpowiedział, że tak, bo dane podawane w czasie poprzednich fal również nie odzwierciedlały rzeczywistej liczby nowych zakażeń. - Dlatego, że część Polaków nie chce się testować, a testów możemy wykonywać więcej - podkreślił.

Waldemar Kraska powiedział, że sytuacja jest monitorowana. - Zakładamy także, że nowych przypadków jest więcej. Dlatego resort przygotowuje 30-procentowy zapas łóżek dla pacjentów covidowych, abyśmy byli gotowi na ewentualny nagły wzrost hospitalizacji - dodał wiceminister. 

shutterstock cmentarz wszystkich świętych free 1200 .jpg
"Dla naszego bezpieczeństwa". Rzecznik MZ apeluje o zasłanianie nosa i ust na cmentarzach

Czytaj również:

Na początek musimy wykorzystać zasady, które w tej chwili już nas obowiązują. Myślę, że okres wakacyjny troszkę rozprężył nasze spojrzenie na COVID-19. Tych nowych przypadków było stosunkowo mało. Dlatego wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał z Komendantem Głównym Policji, aby w tym okresie świątecznym policjanci, oprócz akcji "Znicz", kontrolowali też nasze zachowanie, jeżeli chodzi o przestrzeganie zasad noszenia maseczek - mówił Waldemar Kraska.

Obostrzenia zależą od trzech aspektów 

Pytany, co jest powodem niewprowadzenia lokalnych obostrzeń, mimo wcześniejszych takich zapowiedzi, Waldemar Kraska odparł, że zmieniło się podejście do czwartej fali. - Uwzględniamy trzy kryteria: liczba nowych przypadków COVID-19, liczba osób, które są zaszczepione, ale także obłożenie łóżek szpitalnych - wyjaśnił wiceszef MZ.

Dodał, że jeśli o to chodzi, to już nie będzie pouczeń, tylko mandaty. - Te kary na pewno będą dotkliwe i będą z całą surowością egzekwowane - podkreślił wiceminister.

Sutkowski.jpg
"Skala zjawiska jest niepokojąca". Dr Michał Sutkowski o czwartej fali COVID-19

Na pytanie, jakie są zalecenia Ministerstwa Zdrowia, jeżeli chodzi o zachowanie się na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych, Kraska powiedział, że "mamy w tej chwili trzy dni na odwiedzenie grobów naszych bliskich". - Podzielmy ten okres, żebyśmy nie tłoczyli się na przykład 1 listopada wszyscy na cmentarzach - zaapelował.

"Załóżmy maseczkę"

- Jeżeli jesteśmy na cmentarzu, w bliskim kontakcie z osobami, które są koło nas, rozmawiamy z nimi, to załóżmy maseczkę, to naprawdę jest niewielki wysiłek z naszej strony, ale bardzo zabezpiecza nie tylko nas, ale także tę osobę, z którą się spotykamy - wskazał Waldemar Kraska.

Zwrócił uwagę, że na cmentarzach zbiorą się osoby z różnych regionów naszego kraju. - Nie chcemy, aby ten czas spowodował, że po świętach będzie zdecydowanie większa liczba nowych zakażeń - zaznaczył wiceszef MZ. 

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem