"Sędziowie nie będą poza kontrolą". Terlecki o nowej ustawie o Izbie Dyscyplinarnej
- Ustawa o Izbie Dyscyplinarnej trafi do Sejmu prawdopodobnie za tydzień i nie dotyczy tylko Izby Dyscyplinarnej. To całościowa, kolejna próba reformowania wymiaru sprawiedliwości - powiedział w niedzielę w TVP Kraków wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS.
2021-10-31, 23:08
Wicemarszałek podkreślił, że ustawa jest "bardzo potrzebna i oczekiwana”. - Myślę, że zostanie przyjęta przynajmniej przez tych, którzy chcą reformy wymiaru sprawiedliwości - z uznaniem - powiedział Terlecki.
Powiązany Artykuł
Prof. Gontarski o sporze dot. praworządności: UE wygra na nim finansowo
Jak dodał, ustawa zlikwiduje dotychczasową Izbę Dyscyplinarną, ponieważ ta się nie sprawdziła. Ustawa ma też przynieść nowy system dyscyplinowania sędziów. - Nie będzie tak, że sędziowie nie będą poza kontrolą jakąkolwiek - jak to było dotychczas - podkreślił Ryszard Terlecki, ale jego zdaniem nie można zdradzać szczegółów zanim dokument nie trafi do Sejmu.
Czytaj także:
- Małecki: TSUE chce karać Polskę za wprowadzanie takich samych rozwiązań, jakie są w innych krajach UE
- "Sądy bawią się w politykę". Politycy o decyzji ws. Marszu Niepodległości
Pytany, czy ustawa przyniesie rozwiązanie sporu z Brukselą, ocenił, że "Brukseli od dłuższego czasu nie chodzi o Izbę Dyscyplinarną”, ale "to (postawa Brukseli-red) jest generalna próba podważenia naszej (Zjednoczona Prawica-red) władzy i wykonania jakiejś zmiany”. Równocześnie wicemarszałek wyraził nadzieję, że ustawa jednak zażegna spór.
Zmiany w obronności "trendem globalnym"
Odnosząc się do innej ustawy - o obronie ojczyzny, której projekt pojawił się pod koniec października w wykazie prac legislacyjnych rządu i który Rada Ministrów planuje przyjąć projekt jeszcze w tym roku, Ryszard Terlecki zaznaczył, że potrzebna jest modernizacja i zwiększenie liczebności wojska. Zmiany są szczególnie potrzebne, dlatego że wojny zmieniają charakter z tradycyjnych na hybrydowe, zawierające elementy cybernetyczne. Ustawa przewiduje, mówił wicemarszałek, sprawniejsze funkcjonowanie w sytuacji zagrożenia granic.
REKLAMA
- Wiele państw w tej chwili myśli o zwiększeniu swojej siły militarnej i to trend globalny. Chodzi przede wszystkim o uzbrojenie - mówił wicemarszałek.
REKLAMA