more_horiz
Wiadomości

Kiedy ruszą prace nad zaporą na wschodniej granicy? Szef MSWiA podał termin

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 21:36
Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że w grudniu rozpoczną się prace nad zaporą na polsko-białoruskiej granicy. Ma ona powstać do końca pierwszej połowy przyszłego roku.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński
Szef MSWiA Mariusz Kamiński Foto: PAP/Piotr Nowak

Podchodzimy do sytuacji w sposób konkretny, zdecydowany i bardzo profesjonalny. Ograniczymy nielegalną migrację - mówił minister Mariusz Kamiński w TVP Info. Dodał, że budowa zapory jest najlepszą metodą pozwalającą na zasadnicze ograniczenie masowej, nielegalnej migracji. Jak mówił, wywołując ją, "przeciwnicy naszego kraju", "wschodni satrapowie", starają się zdestabilizować sytuację w Polsce.

Granica zapora mur free 1200.jpg
Projekt zapory na granicy z Białorusią. Szef MSWiA przedstawił szczegóły

Minister Mariusz Kamiński podkreślał, że prace będą postępowały bardzo szybko, choć jest to przedsięwzięcie bardzo duże. Jak mówił, koncepcja zapory jest bardzo dobra, przemyślana i możliwa do realizacji w szybkim terminie. - Mamy przemyślaną koncepcję, dzisiaj prezentowaliśmy ją opinii publicznej, za chwilę rozpoczynamy negocjację z wybranymi firmami - liderami na rynku budownictwa w Polsce - zapowiadał szef MSWiA. 

Posłuchaj
00:18 11381984_3.mp3 Minister M. Kamiński: W grudniu przystąpimy do realnych prac nad zaporą na granicy (IAR)

Negocjacje z firmami ws. budowy zapory na granicy

Jak podkreślił Kamiński w TVP Info, będą to "firmy poważne, o bardzo dobrej reputacji, o dużym potencjale wykonawczym".

Czytaj także:

- Analizowaliśmy bardzo dokładnie, co się dzieje na świecie, a w kilkudziesięciu państwach na świecie sytuacja wymusiła tworzenie tego typu zapór granicznych. Podam przykłady takie jak: Stany Zjednoczone na granicy z Meksykiem, Hiszpania i jej północnoafrykańskie enklawy, Grecja na granicy z Turcją, ale mamy też zapory budowane w Bułgarii, na Węgrzech, w Słowenii. To są doświadczenia, z których czerpaliśmy - powiedział minister. 

"Białorusini zobaczyli, że żadne zielone ludziki nie będą swobodnie hasać po Polsce"

Resort spraw zagranicznych poinformował w środę, że chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski został we wtorek wezwany do MSZ na spotkanie z wiceministrem Wawrzykiem. Rozmowa dotyczyła wtargnięcia na terytorium Polski z terenu Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób, uzbrojonych w broń długą. Incydent miał miejsce w nocy z 1 na 2 listopada.

granica free straz graniczna free tt 1200 .jpg
"Czują się bezkarni, wiedzą, że nikt do nich nie strzeli". Tesławski o prowokacji na granicy

Kamiński, odnosząc się do tej sprawy, powiedział w czwartek w "Gościu Wiadomości" w TVP Info, że "mamy do czynienia z niebezpiecznymi incydentami", które Polska kontroluje. Dodał, że osoby, które przekroczyły polską granicę, najprawdopodobniej testowały "nasze zabezpieczenia i czujność".

- I ten test z mojego punktu widzenia wypadł bardzo dobrze, ponieważ przesunęli się około 200, 300 metrów w głąb naszego kraju, natychmiast zostali zidentyfikowani, kiedy zażądano od nich ujawnienia swojej tożsamości, błyskawicznie oddalili się w kierunku Białorusi. Także bardzo szybko nasi żołnierze zareagowali, to było na terenie Puszczy Białowieskiej, więc na takich terenach trudnych - zaznaczył.

- Białorusini zobaczyli, że polskie służby, polskie wojsko działa bardzo sprawnie i żadne "zielone ludziki" nie będą swobodnie hasać po naszym kraju - powiedział Kamiński.

***

W czwartek weszła w życie Ustawa o budowie zabezpieczenia na granicy państwowej. Jak mówił szef MSWiA Mariusz Kamiński, budowa zapory jest przedsięwzięciem strategicznym z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej określa zasady przygotowania i realizacji zapory na polskiej granicy, stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Celem inwestycji jest ochrona granicy państwa i przeciwdziałanie nielegalnej migracji.

Ogrodzenie ma mieć 5 metrów wysokości, a jego koszt szacowany jest na 1 miliard 615 milionów złotych. Pełnomocnikiem do spraw budowy zapory został inżynier Marek Chodkiewicz.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem