Kiedy ruszą prace nad zaporą na wschodniej granicy? Szef MSWiA podał termin

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że w grudniu rozpoczną się prace nad zaporą na polsko-białoruskiej granicy. Ma ona powstać do końca pierwszej połowy przyszłego roku.

2021-11-04, 21:36

Kiedy ruszą prace nad zaporą na wschodniej granicy? Szef MSWiA podał termin

Podchodzimy do sytuacji w sposób konkretny, zdecydowany i bardzo profesjonalny. Ograniczymy nielegalną migrację - mówił minister Mariusz Kamiński w TVP Info. Dodał, że budowa zapory jest najlepszą metodą pozwalającą na zasadnicze ograniczenie masowej, nielegalnej migracji. Jak mówił, wywołując ją, "przeciwnicy naszego kraju", "wschodni satrapowie", starają się zdestabilizować sytuację w Polsce.

Powiązany Artykuł

Granica zapora mur free 1200.jpg
Projekt zapory na granicy z Białorusią. Szef MSWiA przedstawił szczegóły

Minister Mariusz Kamiński podkreślał, że prace będą postępowały bardzo szybko, choć jest to przedsięwzięcie bardzo duże. Jak mówił, koncepcja zapory jest bardzo dobra, przemyślana i możliwa do realizacji w szybkim terminie. - Mamy przemyślaną koncepcję, dzisiaj prezentowaliśmy ją opinii publicznej, za chwilę rozpoczynamy negocjację z wybranymi firmami - liderami na rynku budownictwa w Polsce - zapowiadał szef MSWiA. 

Posłuchaj

Minister M.Kamiński: W grudniu przystąpimy do realnych prac nad zaporą na granicy (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Negocjacje z firmami ws. budowy zapory na granicy

Jak podkreślił Kamiński w TVP Info, będą to "firmy poważne, o bardzo dobrej reputacji, o dużym potencjale wykonawczym".

Czytaj także:

- Analizowaliśmy bardzo dokładnie, co się dzieje na świecie, a w kilkudziesięciu państwach na świecie sytuacja wymusiła tworzenie tego typu zapór granicznych. Podam przykłady takie jak: Stany Zjednoczone na granicy z Meksykiem, Hiszpania i jej północnoafrykańskie enklawy, Grecja na granicy z Turcją, ale mamy też zapory budowane w Bułgarii, na Węgrzech, w Słowenii. To są doświadczenia, z których czerpaliśmy - powiedział minister. 

"Białorusini zobaczyli, że żadne zielone ludziki nie będą swobodnie hasać po Polsce"

Resort spraw zagranicznych poinformował w środę, że chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski został we wtorek wezwany do MSZ na spotkanie z wiceministrem Wawrzykiem. Rozmowa dotyczyła wtargnięcia na terytorium Polski z terenu Białorusi niezidentyfikowanych, umundurowanych osób, uzbrojonych w broń długą. Incydent miał miejsce w nocy z 1 na 2 listopada.

Powiązany Artykuł

granica free straz graniczna free tt 1200 .jpg
"Czują się bezkarni, wiedzą, że nikt do nich nie strzeli". Tesławski o prowokacji na granicy

Kamiński, odnosząc się do tej sprawy, powiedział w czwartek w "Gościu Wiadomości" w TVP Info, że "mamy do czynienia z niebezpiecznymi incydentami", które Polska kontroluje. Dodał, że osoby, które przekroczyły polską granicę, najprawdopodobniej testowały "nasze zabezpieczenia i czujność".

- I ten test z mojego punktu widzenia wypadł bardzo dobrze, ponieważ przesunęli się około 200, 300 metrów w głąb naszego kraju, natychmiast zostali zidentyfikowani, kiedy zażądano od nich ujawnienia swojej tożsamości, błyskawicznie oddalili się w kierunku Białorusi. Także bardzo szybko nasi żołnierze zareagowali, to było na terenie Puszczy Białowieskiej, więc na takich terenach trudnych - zaznaczył.

REKLAMA

- Białorusini zobaczyli, że polskie służby, polskie wojsko działa bardzo sprawnie i żadne "zielone ludziki" nie będą swobodnie hasać po naszym kraju - powiedział Kamiński.

***

W czwartek weszła w życie Ustawa o budowie zabezpieczenia na granicy państwowej. Jak mówił szef MSWiA Mariusz Kamiński, budowa zapory jest przedsięwzięciem strategicznym z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej określa zasady przygotowania i realizacji zapory na polskiej granicy, stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Celem inwestycji jest ochrona granicy państwa i przeciwdziałanie nielegalnej migracji.

Ogrodzenie ma mieć 5 metrów wysokości, a jego koszt szacowany jest na 1 miliard 615 milionów złotych. Pełnomocnikiem do spraw budowy zapory został inżynier Marek Chodkiewicz.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej