Badacze IPN odnaleźli szczątki partyzantów. Miejsce upamiętnienia bitwy okazało się mogiłą
Instytut Pamięci Narodowej poinformował o odnalezieniu szczątków dwóch mężczyzn w miejscu upamiętnienia ofiar jednej z największych bitew podziemia antykomunistycznego - bitwy pod Ogółami, która rozegrała się na początku lipca 1945 roku.
2021-11-05, 17:43
Powiązany Artykuł
IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie
W operacji przeciwko około 200 partyzantom ze zgrupowania "Piotrków" Armii Krajowej Obywatelskiej władze komunistyczne użyły Wojska Polskiego w sile około 400 żołnierzy i funkcjonariuszy UB.
Drewnianą skrzynię z przemieszanymi szczątkami dwóch osób zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł w lesie niedaleko miejscowości Ogóły w powiecie białostockim.
Natrafiono na nią w centralnej części wygrodzonego metalowym parkanem terenu upamiętnienia ofiar bitwy, w której poległo dwóch żołnierzy z oddziału AKO "Piotrków". Jest to miejsce na skrzyżowaniu dróg oddalone o kilkaset metrów od dawnego obozowiska zgrupowania. W skrzyni znaleziono także dwa medaliki szkaplerzne oraz guzik bieliźniany. Dalsze badania genetyczne potwierdzą, czy odnalezione szczątki ludzkie to poszukiwani przez IPN od dwóch lat polegli 8 lipca 1945 roku partyzanci - kapral o pseudonimie "Mściwy" oraz szeregowy Władysław Dresler, pseudonim "Wężyk".
AKO - podziemie antykomunistyczne
Armię Krajową Obywatelską powołał do istnienia 15 lutego 1945 roku pułkownik Władysław Liniarski "Mścisław" - były komendant białostockiego okręgu Armii Krajowej. Leśne oddziały partyzanckie utworzyli byli żołnierze Armii Krajowej, rozwiązanej w styczniu 1945 roku rozkazem generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka", pochodzący z województwa białostockiego, Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Do oddziałów AKO dołączali także dezerterzy z MO, UB, KBW oraz osoby uchylające się od poboru.
REKLAMA
Głównym celem AKO było działanie sabotażowo-dywersyjne, mające paraliżować funkcjonowanie organów aparatu komunistycznego. Prowadziła ona również zorganizowane akcje informacyjno-propagandowe.
kp
REKLAMA