X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Postępowanie dyscyplinarne wobec krakowskiego sędziego. Zarzuca mu się przekroczenie uprawnień

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 23:32
Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Macieja Ferka przedstawiając mu zarzuty popełnienia przewinień dyscyplinarnych - wynika z piątkowego komunikatu rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba. Jak poinformowano, postępowanie wszczął w czwartek zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik.
Gmach krakowskiego Sądu Okręgowego
Gmach krakowskiego Sądu OkręgowegoFoto: PG/ FORUM

Z piątkowego komunikatu wynika, że chodzi o trzy sprawy, w których sędzia Maciej Ferek był przewodniczącym składów sędziowskich i według rzecznika dyscyplinarnego uchybił godności urzędu w ten sposób, że przekraczając swoje uprawnienia przyznał sobie kompetencje do badania zgodności z prawem powołania dwojga sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie i sędziego krakowskiego Sądu Apelacyjnego.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Sąd Najwyższy pyta Trybunał Konstytucyjny. W tle przepisy o KRS i traktat unijny

W rezultacie - czytamy w komunikacie - "podjął bezprawne działania kwestionujące skuteczność powołania oraz istnienie stosunku służbowego" tych sędziów oraz "kwestionujące umocowanie konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej - Trybunału Konstytucyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa".

11 sędziów odmówiło orzekania

We wrześniu informowano, że 11 krakowskich sędziów odmówiło orzekania w składach, w których zasiądą sędziowie wybrani przez obecną KRS. Zarazem zapowiedzieli oni "podjęcie środków prawnych w celu uniknięcia wadliwości wydanych z ich udziałem wyroków". Jednym z nich jest sędzia Ferek.

Pod koniec października sędzia odmówił nadania klauzuli wykonalności wyrokowi wydanemu przez krakowski sąd okręgowy, który stał się prawomocny po rozpoznaniu apelacji. Powodem miało być to, że w składzie sędziowskim zasiadał sędzia awansowany z sądu okręgowego do sądu apelacyjnego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa wybranej w marcu 2018 r.

Czytaj także: 

Następnie prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka zawiesiła sędziego na miesiąc w wykonywaniu czynności służbowych uzasadniając, że zachowanie sędziego "narusza powagę Sądu, a także godzi w dobro obywateli i porządek prawny obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej".

Podjęto czynności wyjaśniające 

Pod koniec października informowano także, że po zawiadomieniu prezes krakowskiego SO podjęto czynności wyjaśniające w sprawach sędziów SO w Krakowie. Chodzi m.in. o publiczne kwestionowanie skuteczności powołania I prezes SN oraz umocowania KRS i TK.


mbl

Czytaj także

Spór o KRS. Prof. Domański: UE oczekuje od polskiego rządu gestu dobrej woli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 15:35
- Wszystkie informacje, które docierają do Brukseli czy Strasburga, czy do organów UE podejmujących tego typu decyzje, są inspirowane przez opozycyjną część sądownictwa w Polsce, ale także przez Koalicję Obywatelską. Tego typu rozstrzygnięcia należało oczekiwać, to nie jest zaskoczenie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog (Polska Akademia Nauk).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel: Izba Dyscyplinarna nie będzie likwidowana dlatego, że tak chce TSUE. Ta decyzja to część większej reformy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 09:41
- Poprzez atak na Izbę Dyscyplinarną, TSUE próbuje zawłaszczać sobie kompetencje, których nie posiada - podkreślił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Pęk: bez reformy sądownictwa zbuntowani sędziowie zniszczą suwerenność Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 11:24
- W Polsce nie ma w tej chwili ważniejszej sprawy niż dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości. Dlatego wszyscy wewnętrzni i zewnętrzni wrogowie naszej suwerenności kładą szczególny nacisk na to, żeby do tego nie dopuścić - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator. 
rozwiń zwiń