more_horiz
Wiadomości

Premier: nasze konsekwentne stanowisko wobec szantażu Łukaszenki dostało poparcie szefowej KE [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 22:28
- Nasze konsekwentne stanowisko sprzeciwu wobec szantażu Aleksandra Łukaszenki na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą dostało zdecydowane poparcie ze strony przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapraszamy do przeczytania naszej relacji. 
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Mateusz Włodarczyk/Forum

"W obliczu agresji i wykorzystywania cierpiących ludzi jako żywych tarcz przez reżim białoruski do prowadzenia swojej bandyckiej polityki, powinniśmy solidarnie jednoczyć się zarówno w Polsce jak i w całej wspólnocie europejskiej. Dziękuję za dzielną i pełną poświęcenia postawę funkcjonariuszom Straż Graniczna, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Policja, żołnierzom Wojska Polskiego i innych służb mundurowych" - napisał szef rządu na Facebooku.

Piotr Muller free 663.jpg
Premier: skupiamy się na zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce i Polakom

Informacje o zamiarze sforsowania granicy

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji oraz materiałów wideo publikowanych m.in. przez MON wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

Czytaj także:

W BBN w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów: MSWiA, MSZ i MON.

Stanowisko szefowej KE

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wydanym w poniedziałek oświadczeniu wezwała państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak.
Przekazała też, że wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas w najbliższych dniach uda się w podróż do głównych krajów pochodzenia i tranzytu migrantów, "aby upewnić się, że działają one tak, aby ich obywatele nie wpadli w pułapkę zastawioną przez białoruskie władze". - Białoruś musi przestać narażać życie ludzi; instrumentalizacja przez Białoruś migrantów dla celów politycznych jest niedopuszczalna - podkreśliła von der Leyen. 

Solidarność z Polską wobec wydarzeń na wschodniej granicy wyraziły m.in. państwa bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia.

IAR/PAP/twitter.com

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem naszej relacji na żywo:

03:00
01:49
01:41

- Powinniśmy pomóc rządowi polskiemu w zabezpieczeniu zewnętrznej granicy. to powinno być zadanie Komisji Europejskiej. Apeluję o podjęcie działań. UE powinna stworzyć wspólny front - powiedział "Bildowi" szef MSW Niemiec Horst Seehofer. 

00:39

- Tak długo, dopóki Białoruś nie zacznie przestrzegać swoich międzynarodowych zobowiązań, osłabiając pokój i bezpieczeństwo w Europie, dopóki nie zaprzestanie wykorzystywania niewinnych ludzi poszukujących wolności, będziemy wywierać wpływ na Łukaszenkę, aby spełnił nasze postulaty - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

00:25 usa - setka - .mp3 Ned Price: Stany Zjednoczone będą wspierać Polskę i pozostałych naszych partnerów w Europie, którym zagrażają nieakceptowalne działania Białorusi (IAR)

- Stany Zjednoczone będą wspierać Polskę i pozostałych naszych partnerów w Europie, którym zagrażają nieakceptowalne działania Białorusi - dodał

00:23
00:02
00:01

- Spór o uchodźców na pograniczu polsko-białoruskim grozi przekształceniem się w poważny konflikt, w sytuacji gdy po obu stronach rozlokowani zostali żołnierze - uważa szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto.

- Białoruś bezczelnie wykorzystuje sytuację, a według informacji, które posiadamy, do stolicy Mińska przylatuje ok. 50 samolotów tygodniowo z krajów arabskich i z Turcji - mówił Pekka Haavisto w wywiadzie dla telewizji Yle.

23:59

Holenderski minister spraw zagranicznych, komentując wydarzenia na granicy białorusko-polskiej, powiedział, że Białoruś "traktuje uchodźców jako mięso armatnie”. Ben Knapen podkreślił, że Polska strzeże granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, a zachowanie wschodniego sąsiada określił jako "nieludzką podłość".

23:58

Łotwa, Litwa i Polska twardo sprzeciwiają się atakom hybrydowym białoruskiego reżimu - napisał w poniedziałek na Twitterze łotewski premier Kriszjanis Karinsz.

23:54

Premier Mateusz Morawiecki napisał wieczorem na Facebooku, że "konsekwentne stanowisko polskich władz sprzeciwu wobec szantażu Aleksandra Łukaszenki na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą dostało zdecydowane poparcie ze strony przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen".

22:37
22:30

"Polska broni naszej wspólnej europejskiej granicy" - podkreślił premier Słowenii Janez Janša i zapewnił o wsparciu swojego kraju dla Warszawy. 

22:21

Posłuchaj
00:55 11388492_1.mp3 Działania polskich władz wobec sytuacji na granicy. Podsumowanie przygotowała Sylwia Białek (IAR)

 

22:14

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podziękował "wszystkim, którzy przyczynili się dzisiaj do obrony naszej granicy, w szczególności żołnierzom, policjantom i Straży Granicznej". 

21:33

Swiatłana Cichanouska poinformowała, że rozmawiała z prezydentem Andrzejem Dudą. "Nie możemy pozwolić dyktatorowi Łukaszence na eskalację przemocy" - zaznaczyła.

21:29

Premier Mateusz Morawiecki podziękował za służbę funkcjonariuszom służb mundurowych, w tym m.in. policji, wojska i Straży Granicznej.

21:13

Grzegorz Kuczyński (ekspert ds. Wschodu, Warsaw Institute) zwraca uwagę na sytuację w Iraku.

21:07

- Grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Chodzi o rejon w okolicy polsko-białoruskiej granicy w Kuźnicy.

21:01

- W związku z zawieszeniem od wtorku od godz. 7.00 rano odpraw na polsko-białoruskim przejściu w Kuźnicy, Straż Graniczna spodziewa się większego ruchu pojazdów na przejściach w Bobrownikach (Podlaskie) i w Terespolu (Lubelskie) - poinformowała rzecznik Podlaskiego Oddziału SG Katarzyna Zdanowicz.

20:55

- Stany Zjednoczone mocno potępiają wykorzystywanie migrantów do celów politycznych oraz bezduszne i nieludzkie działania na granicy - oznajmił rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

20:42
Posłuchaj
00:21 11388332_3.mp3 Marszałek Sejmu w orędziu: obrona granicy jest priorytetem (IAR)
20:41

- Wzywam władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego, UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych - oświadczył na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

20:40

- Zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy można traktować jako lekką sankcję wobec Białorusi - oświadczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

20:39

Całe orędzie marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

>> Więcej tutaj <<

20:28

Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentom Litwy, Gruzji, Łotwy, Estonii oraz Ukrainy.

20:17

Mamy do czynienia z atakiem hybrydowym. Naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa - zapewnił szef MON.

- Dziś na granicy jest ponad 12 tys. żołnierzy. Ta liczba może wzrosnąć w zależności od potrzeb. Jest zapora tymczasowa, będzie budowana zapora o charakterze stałym. Jest wsparcie naszych sojuszników zarówno jeżeli chodzi o Unię Europejską, jak i NATO - dodał.

20:09

- Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granice Polski to atak na granice UE i NATO. Nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej zakończenia - podkreśliła w orędziu marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

20:08

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską.

20:03

Migranci na granicy polsko-białoruskiej:

20:02

Białoruscy Cyberpartyzanci poinformowali, że włamali się do bazy danych zawierającej informacje o każdym przekroczeniu białoruskiej granicy. Dotyczy to także wszystkich podróży Łukaszenki i jego rodziny oraz "wyjazdów służbowych" współpracowników KGB - informuje Biełsat TV.

19:51

PILNE | Ursula von der Leyen: wzywam państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak

19:33

O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej informują również zagraniczne media.

19:32

- Zużycie gazu łzawiącego jest tak duże, że musimy zapewniać specjalne dostawy na granicę. Tam była regularna bitwa - opisał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik na antenie Polsat News.

19:21

- To jest na pewno najtrudniejszy moment od początku trwania kryzysu na granicy z Białorusią - ocenił wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak podkreślił, każda godzina będzie jeszcze większym wyzwaniem dla polskich służb i klasy politycznej.

Zobacz materiał dot. sytuacji na granicy:

19:09

Trwa wideokonferencja premierów Polski, Litwy oraz Łotwy.

19:05

PILNE | W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, od jutra (09.11) od godz. 07.00 rano będzie zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy - informuje Straż Graniczna​.

19:02

- Pojawiają się doniesienia, że białoruscy żołnierze strzelają w powietrze, by przestraszyć zgromadzonych przy granicy z Polską migrantów i uniemożliwić im powrót w głąb terytorium Białorusi - informuje białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan.

19:01

- Nie odnotowaliśmy szczególnych, niepokojących zdarzeń na terenie województwa lubelskiego w ochronie granicy państwowej - poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki. - Pełnimy służbę w trybie ciągłym razem z wojskiem - dodał.

18:59

Żołnierze WOT z Podlasia stawiają się do jednostek.

18:55

Policja na Twitterze opublikowała wideo z rejonu Kuźnicy nagrane już po zmroku, gdzie po stronie białoruskiej koczuje duża grupa migrantów. Na nagraniu widać kordony służb pilnujących tego odcinka granicy oraz patrolujący okolicę śmigłowiec.

18:53

- Przetrwaliśmy pierwszą próbę masowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w pobliżu Kuźnicy. Czekamy, co nastąpi za kilka chwil, co nastąpi w nocy. Jesteśmy dobrze przygotowani - powiedział chor. SG Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej.

18:49

Prezydent Andrzej Duda odbywa serię rozmów z przywódcami państw sąsiadujących z Białorusią i innych krajów naszego regionu - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

18:43

Praga solidaryzuje się z Warszawą w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek wezwał do zaostrzenia sankcji wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu.

18:28

Co najmniej 800 migrantów próbuje przekroczyć granicę polsko-białoruską w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy - informuje SG.

>> Czytaj więcej <<

18:15

Stanisław Żaryn: w najbliższych godzinach lub dniach spodziewamy się ponownych prób sforsowania granicy z Białorusią.

18:09

Dyrektor OSW zwraca uwagę na możliwe scenariusze kryzysu.

18:06

Materiał wideo przedstawiający obozowisko migrantów przy polskiej granicy.

18:03

- Ze strony Białorusi spodziewamy się niemalże wszystkiego - powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Pytany, jak może rozwinąć się sytuacja na granicy w okolicach Kuźnicy, odparł, że może dojść do kolejnych prób masowego przejścia na terytorium RP, a może też to przerodzić się w ogromny obóz.

17:55

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński rozmawiał z chargé d'affaires Iraku Husseinem al-Safim na temat sposobów zakończenia kryzysu migracyjnego - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

17:53

- Mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień granicznych. Dochodzi również do bezpośrednich ataków na polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji oraz żołnierzy - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Zamieścił na Twitterze nagrania, które pokazują, jak dochodzi do aktów agresji.

17:44

Białoruscy żołnierze strzelają w powietrze, by odstraszyć migrantów, którzy chcieli wrócić na Białoruś - podał Tadeusz Giczan, niezależny białoruski dziennikarz.

17:37

- W obliczu tak poważnego zagrożenia na wschodniej granicy Polski i UE wszystkie organy państwa są skupione na jednym, najważniejszym zadaniu - zapewnieniu bezpieczeństwa oraz ochrony Polski i Polaków przed zagrożeniami zewnętrznymi - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

17:16

Litwa zaproponowała umieszczenie lotnisk białoruskich na liście obiektów objętych unijnymi sankcjami - informuje dr Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu. 

17:05
Posłuchaj
00:25 11387932_2.mp3 SG: co najmniej 800 osób próbuje przekroczyć granicę w Kuźnicy (IAR)
16:55

Żołnierze WOT zapewnili, że są gotowi do ochrony granicy.

16:41

Zdecydowane stanowisko chargé d'affaires USA w Polsce.

16:33

- Białoruś eskaluje sytuację, duże grupy migrantów są w pełni kontrolowane przez reżim - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

16:32

- Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Litwy, podejmie kolejne kontakty z sojusznikami z UE i NATO. Zdecydował, że skróci wizytę na Słowacji - poinformował szef BBN Paweł Soloch.

16:27

Prof. Maciej Duszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista ds. migracji przedstawił 10 punktów, które - jego zdaniem - pomogą opanować kryzys na granicy.

16:24

- Na terenie całej Białorusi ok. kilkanaście tys. ludzi jest gotowych przekroczyć polską granicę - poinformował rzecznik rządu.

16:19

Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Są cały czas pilnowani przez białoruskie służby - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

16:16

16. Dywizja Zmechanizowana na pierwszej linii wspólnie ze SG.

16:15

Liczbę migrantów na granicy szacuje się na 3 tys.

15:58

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych opublikował oświadczenie nt. sytuacji na granicy.

15:56

- Na granicy polsko-białoruskiej trwa klincz. Polskie służby udaremniły próbę przekroczenia jej przez dużą grupę migrantów zgromadzoną po drugiej stronie - relacjonuje białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan. Dodaje, że Białoruś sieje dezinformację, a zgromadzeni po jej stronie granicy migranci znaleźli się w pułapce bez odwrotu.

15:53

- Litwa z pełną solidarnością wspiera Polskę, dziś omawiałem działania wobec hybrydowego ataku na granicę białorusko-polską z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformował prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

- UE musi wspierać Polskę - podkreślił premier Łotwy Edgars Rinkeviczs. "Estonia wspiera Polskę w każdy możliwy sposób" - przekazała dyplomacja tego kraju.

15:45

"W tej chwili pod Kuźnicami trwa regularna bitwa" - poinformował wiceszef MSWiA.

15:43

Najnowszy komunikat ambasadora RP przy ONZ.

15:39
Posłuchaj
00:54 11387603_1.mp3 UE i NATO o wydarzeniach na granicy Polski z Białorusią - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
15:38

Kolejne nagranie, na którym widać grupę migrantów w Kuźnicy. Po prawej są polscy żołnierze, po lewej białoruscy - którzy trzymają bramę, aby uniemożliwić ludziom wejście na drogę.

15:19

- Grupa migrantów przy przejściu granicznym w Kuźnicy liczy kilkaset osób, ale osób przemieszczających się w stronę granicy z Polską było o wiele więcej, być może nawet kilka tysięcy - powiedziała rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz.

15:04

Unia Europejska i NATO krytykują białoruski reżim za wykorzystywanie migrantów z zamiarem destabilizacji w krajach członkowskich. Przedstawiciele Wspólnoty i Sojuszu Północnoatlantyckiego skomentowali najnowsze doniesienia o kolumnie migrantów, którą reżim w Mińsku sprowadził pod granicę z Polską.

15:02

"Putin rękami Łukaszenki rozpoczął aktywną fazę wojny hybrydowej przeciwko UE. To dopiero początek" - napisała na Twitterze dziennikarka Sasha Sotnik.

14:56

Rzecznik rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa skomentowała napiętą sytuację na granicy. - Warszawa brała czynny udział w zniszczeniu Iraku. Ponad 2 tys. polskich żołnierzy najechało to suwerenne państwo. Dlaczego nie mogą przyjąć tylu "wdzięcznych" Irakijczyków? - podkreśliła.

14:51

Na nagraniu widać, że migranci próbują symulować skutki ataku gazem pieprzowym:

14:33

Resort obrony opublikował zdjęcie białoruskich służb. Wskazuje, że wszystkie obecne wydarzenia dzieją się pod pełną kontrolą sił reżimu.

14:32

Biełsat TV informuje o propagandzistach Łukaszenki, którzy dotarli do Polski.

14:25
Posłuchaj
00:27 11387518_1.mp3 Straż Graniczna o forsowaniu granicy (IAR)
14:18

- Polski rząd jest zdeterminowany i będziemy bronili bezpieczeństwa naszego kraju oraz całej UE, mając na uwadze przede wszystkim interes państwa i bezpieczeństwo polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i obywateli - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

14:15

O godz. 14.30 prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem, ministrami oraz szefami służb.

14:12

- Jesteśmy przygotowani, żeby reagować adekwatnie i będziemy bronili granicy w takim stopniu, aby było to właściwe dla sytuacji - zapewnił rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.

14:10

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nowe nagranie z granicy.

14:06

Tłum migrantów uspokoił się, jednak wciąż słychać okrzyki, prawdopodobnie hasło: "German", co oznacza, że migranci chcą dostać się docelowo do Niemiec. 

14:04

18 Dywizja Zmechanizowana: 

"Nieprzerwanie patrolujemy granicę polsko-białoruską na całej jej długości. Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy".

13:56

Kwatera Główna NATO wyraziła zaniepokojenie sytuacją na granicy polsko-białoruskiej oraz faktem wykorzystywania migrantów przez reżim białoruski do wojny politycznej z UE.

13:51

Polskie służby stacjonujące na granicy z Białorusią odparły siłową próbę przerwania ogrodzenia. 

13:46

"Podnosimy gotowość naszych sił w odpowiedzi na agresywne działania strony białoruskiej - konwojowanie tysięcy osób w kierunku polskiej granicy" - napisał płk Pietrzak w poniedziałek na Twitterze.

13:27

- Jesteśmy przygotowani, żeby reagować adekwatnie i będziemy bronili granicy w takim stopniu, aby było to właściwe dla sytuacji - zapewnił rzecznik WOT płk. Marek Pietrzak.

13:19
13:11
13:02

Na miejsce przybył Witalij Stasiukiewicz, szef policji bezpieczeństwa publicznego grodzieńskiego obwodowego komitetu wykonawczego. W ubiegłym roku kierował rozpędzaniem protestów w Grodnie.

12:50

Najnowsze wideo od strony Białorusi.

12:45

- Widzimy po białoruskiej stronie granicy w rejonie Kuźnicy przemieszczające się duże grupy osób, przygotowujemy się na wszelkie ewentualności i podejmujemy działania w celu zabezpieczenia granicy państwa - powiedziała rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz. Także policja informuje o przygotowaniu do działań.

Dodała, że nie doszło dotąd do naruszenia granicy.

12:43

"To kontynuacja rozpaczliwych prób reżimu Alaksandra Łukaszenki, by wykorzystywać ludzi do destabilizowania Unii Europejskiej" - głosi stanowisko Komisji Europejskiej ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

- Według ostatnich informacji, którymi dysponujemy - powiedział rzecznik KE Adalbert Jahnz - kilkaset osób zebrało się na Białorusi w pobliżu granicy z Polską. Jak dodał, Komisja zdecydowanie odrzuca próby instrumentalizacji ludzi dla celów politycznych.

12:35

Posłuchaj
00:30 11387271_1.mp3 Wiceszef MSWiA o sytuacji na granicy (IAR)

 

12:28

"Łukaszenka popełnia zbrodnię międzynarodową. Tylko zdecydowane działanie UE przeciwko dyktatorowi i jego współpracownikom zatrzyma ten proces i zapobiegnie konfliktowi" - napisał Paweł Łatuszka, działacz opozycyjny, były ambasador Białorusi w Polsce.

12:21

 - Wykorzystywanie migrantów przez reżim Alaksandra Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne - przekazała Kwatera Główna NATO, pytana o ostatnie wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej.

12:14

- Robimy to, do czego zostaliśmy powołani, bronimy granic naszej ojczyzny. Dlatego wszystkim funkcjonariuszom, którzy w takich warunkach pełnią tę codzienną i niebezpieczną służbę, należą się ogromne podziękowania - podkreślił w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" szef Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga.

12:06

 Wrogie działania Białorusi niebezpiecznie zaostrzają sytuację na granicy z UE i NATO i muszą się natychmiast zakończyć - podkreślił chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu. 

12:05

- Fundamentalnie nie zgadzam się z obecną władzą, ale gdy idzie o polską rację stanu, musimy być solidarni i odpowiedzialni ponad politycznymi podziałami - napisał lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Bezpieczeństwo Polaków i obrona naszych granic jest najważniejsza - zapewnił.

11:52

"W chwili najwyższego zagrożenia dla polskiej granicy wszyscy musimy okazać pełne wsparcie dla polskich żołnierzy i funkcjonariuszy z oddaniem pełniących swoje obowiązki na straży Polski i całej Unii Europejskiej" - napisała na Twitterze Beata Szydło.

11:49

Nagranie od strony migrantów na Białorusi.

11:37

"Wstrzymać ruch towarowy z Białorusią i objąć sankcjami reżimowe banki i organy ścigania odpowiedzialne za przemyt migrantów" - uważa białoruski opozycjonista Franak Viacorka.

11:31

- Dzisiaj na polsko-białoruskiej granicy może dojść do najtrudniejszej sytuacji od czasu rozpoczęcia działań wymierzonych przez Białoruś w Polskę; na obszar największego zagrożenia skierowano dodatkowych funkcjonariuszy, którzy będą strzec polskich granic - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

11:30
11:23

Jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy - zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak.

11:19

Podnosimy alert gotowości naszych sił do wsparcia Straży Granicznej - przekazano za pośrednictwem oficjalnego kanału Terytorialsów.

11:07

"Łukaszenka jest w pełni odpowiedzialny za hybrydowy atak na Polskę, Litwę i Unię Europejską. Przemyt migrantów, przemoc i złe traktowanie muszą się skończyć" - napisała na Twitterze lider białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

11:05

- Zwiększyliśmy liczbę funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów i żołnierzy. Czekamy w pełnej gotowości - zapewnił szef MSW Mariusz Kamiński.

10:59

Nowe ujęcie na grupę migrantów w okolicach Kuźnicy.

10:57

"Ruch graniczny w Kuźnicy zawieszony. Tiry zawracają" - poinformował na Twitterze dziennikarz Bartłomiej Bublewicz.

10:48

Pojawił się kolejny film, przedstawiający bliżej uzbrojonych mężczyzn, którzy później wypędzili migrantów do lasu w kierunku granicy.

10:43

"Ogromne wyrazy wdzięczności i wsparcia należą się naszym funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom Wojska Polskiego oraz Polskiej Policji. Bronicie nie tylko naszej granicy i naszego bezpieczeństwa ale także granicy UE. Wielki szacunek dla Was. Ufamy Wam"- napisała na Twitterze marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

10:38

Rzecznik rządu powiedział, że podczas posiedzenia sztabu kryzysowego będzie omówiona sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.

Posłuchaj
00:12 11386946_1.mp3 Rzecznik rządu powiedział, że podczas posiedzenia będzie omówiona sytuacja na polsko-białoruskiej granicy (IAR)

 

10:31

- Granica państwa to nie drzwi obrotowe do supermarketu - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel.

10:27

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk przyznał na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że Polska jest przygotowana na taki atak ze strony Białorusi. 

- Reagujemy w sposób adekwatny do sytuacji - oznajmił. - Nic ponadto, co jest konieczne do tego, żeby granica Rzeczypospolitej była szczelna - dodał.

10:16

Na granicę przybywają duże ilości wojsk wewnętrznych Białorusi i furgonetki więzienne.

10:10

Na granicy w Kuźnicy jest Straż Graniczna, policja i Wojsko Polskie. Polskie służby są przygotowane na wszelkie okoliczności - poinformował Maciej Wąsik, zastępca Mariusza Kamińskiego w MSWiA.

10:02

Granica państwa polskiego to nie jest tylko linia na mapie. Ta granica jest świętością, za którą przelewały krew pokolenia Polaków! - napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.

10:00

W związku z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej o godz. 13:00 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego, Mariusza Kamińskiego, Mariusza Błaszczaka oraz przedstawicieli właściwych służb - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

09:52

Część migrantów zawróciła z kierunku przejścia granicznego z Polską Kuźnica Białostocka-Bruzgi i skierowała się do lasu.

09:48

Uzbrojeni mężczyźni eskortują konwój migrantów na granicy.

09:46

Kolumna migrantów zatrzymała się przed przejściem - informuje niezależny dziennikarz Tadeusz Giczan.

09:41

Wczoraj odnotowano 222 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - poinformowała Straż Graniczna. Wobec 101 osób zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. Pozostałym próbom funkcjonariusze zapobiegli.

09:40

Na innych nagraniach zamieszczonych w internecie migranci są już obok parkingu przed przejściem granicznym w Bruzgach po stronie białoruskiej. Obok tłumu widać uzbrojonych ludzi z psami.

09:39

Na jednym z nagrań widać dużą kolumnę migrantów, liczącą co najmniej kilkaset osób, idących szosą.

09:35

Stanisław Żaryn napisał, że "bardzo niepokojące" informacje dochodzą z granicy. "Na Białorusi, przy granicy z Polską, zgromadziła się duża grupa migrantów. Ruszyli właśnie w stronę granicy RP. Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski" - napisał rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem