more_horiz
Wiadomości

Rzecznik rządu: polskie granice są atakowane w zorganizowany sposób, będziemy wzmacniać siły

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 16:23
Zakończyła się narada prezydenta z uczestnikami sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy z Białorusią. - Powiedzmy sobie wprost: dzisiaj mamy do czynienia z najtrudniejszą sytuacją od początku konfliktu na granicy polsko-białoruskiej - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. 
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: PAP/Leszek Szymański

Piotr Müller przekazał, że "w pobliżu polskiej granicy jest od 3 do 4 tys. migrantów". - Kolejne transporty docierają do Białorusi z krajów arabskich. Polskie granice są atakowane w zorganizowany sposób, będziemy wzmacniać siły - poinformował. - Reżim prezydenta Łukaszenki organizuje grupy osób, które idą na polską granicę - tłumaczył rzecznik. W tej chwili polskiej granicy strzeże kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy - zapewnił.

Czytaj także:
1200_MON_TT.jpg
Fala migrantów w rejonie Kuźnicy. MON: kolejne próby forsowania granicy [RELACJA]

Rzecznik rządu odniósł się także do "próby przerwania polskiej granicy w sposób siłowy". Zapewnił, że usiłowania te zostały powstrzymane dzięki działaniom funkcjonariuszy Straży Granicznej, wojska i policji. Dodał, że w ocenie sztabu "dzisiaj mamy do czynienia z najtrudniejszą sytuacją od początku konfliktu na polsko-białoruskiej granicy". - Dzisiaj zostanie opublikowany materiał operacyjny, który pokazuje, jak wygląda sytuacja z powietrza dla lepszej oceny - zapowiedział. 

Posłuchaj
00:25 11387854_2.mp3 Rzecznik rządu o sytuacji na granicy. (IAR)

Piotr Müller podkreślił, że na wschodniej granicy Polski dochodzi do licznych prowokacji ze strony służb białoruskich, jednak "używanie broni to jest ostatnia rzecz", którą rząd chciałby zrobić.

Rzecznik poinformował też, że dzisiaj Mateusz Morawiecki "odbędzie rozmowę telefoniczną z Premierami Litwy i Łotwy". - Są to dwa kraje, które bezpośrednio narażone są na nielegalne działania państwa białoruskiego, wspomaganego przez Moskwę - wskazał.

Posłuchaj
00:15 11387854_1 (1).mp3 Rzecznik rządu o działaniach Mateusza Morawieckiego. (IAR)

Działania prezydenta

Paweł Soloch po naradzie prezydenta z premierem i członkami rządu poinformował, że prezydent rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Litwy i prezydent Gruzji. Zapowiedział, że Andrzej Duda podejmie "kolejne działania i kontakty z partnerami z UE i sojusznikami z NATO".

Posłuchaj
00:33 11387838_1.mp3 Szef BBN o działaniach prezydenta Andrzeja Dudy. (IAR)

Szef BBN poinformował też o decyzji prezydenta dotyczącej modyfikacji planów na najbliższe dni - skróceniu wizyty na Słowacji. Prezydent miał udać się tam w poniedziałek. Jednocześnie Paweł Soloch podkreślił, że Andrzej Duda chce omówić sytuację z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą.

Czytaj także:
net-epa09563895 (1) (1).jpg
Marsz na granicę Polski. Wiceszef Biełsatu: Zachód musi zatrzymać reżim, to decydująca faza operacji Łukaszenki

- Prezydent rozważa także zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Wpłynął między innymi wniosek ze strony Lewicy - poinformował Paweł Soloch.

Czytaj także:

Kryzys na granicy 

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, informując rano w poniedziałek o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską, napisał na Twitterze, że rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski. Do wpisu dołączył film, na którym widać, jak wzdłuż drogi maszeruje grupa kilkuset osób z bagażami. Wśród nich są także dzieci.

as/jbt

Czytaj także:
Migranci_PAP_1200
Białoruskie media: przy granicy z Polską jest ponad tysiąc migrantów

Zobacz także

Zobacz także