more_horiz
Wiadomości

"Grupy migrantów rozlokowały się przy polskiej granicy". Żaryn o sytuacji w okolicach Kuźnicy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 22:07
- Grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Chodzi o rejon w okolicy polsko-białoruskiej granicy w Kuźnicy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Ministerstwo Obrony Narodowej

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych był w poniedziałek gościem w TVP Info, gdzie został zapytany o duże grupy migrantów w rejonie Kuźnicy.

Czytaj także:
1200_Morawiecki_Forum.jpg
Premier: nasze konsekwentne stanowisko wobec szantażu Łukaszenki dostało poparcie szefowej KE [RELACJA]

- W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy – przekazał rzecznik. Dodał, że trwa tam budowa koczowiska. - Zakładamy, że będziemy funkcjonowali przez wiele dni przy linii granicy z Polską, aby cały czas destabilizować sytuację na pograniczu - powiedział Stanisław Żaryn. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o próby forsowania granicy. Przypomniał, że pierwsze takie próby zostały przez wojsko, straż graniczną i policję odparte.

Jak stwierdził Stanisław Żaryn, "zdecydowanie spodziewamy się coraz bardziej agresywnych prowokacji i działań na samej granicy". - Mam nadzieję, że w żaden sposób nie odbije się to na mieszkańcach tego regionu, ale tego zagwarantować nie możemy – dodał. Jak stwierdził, "celem naszych działań jest zatrzymanie całego naporu migrantów na linii granicznej". - Dlatego, że oceniamy sytuację jako poważną, zastało zamknięte przejście graniczne w Kuźnicy – wskazał.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej od wtorku, od godz. 7 rano, do odwołania, zawieszony zostanie ruch graniczny na drogowym przejściu w Kuźnicy; zarówno osobowy, jak i towarowy - informowała wcześniej Straż Graniczna. Chor. SG Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej przekazał że zawieszony zostanie ruch zarówno towarowy, jak i osobowy. Jak zaznaczył, przejście w Kuźnicy będzie zamknięte do odwołania.

Czytaj także:

Kryzys migracyjny

Czytaj także:
FB BBN narada 1200.jpg
Premier: skupiamy się na zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce i Polakom

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji oraz materiałów wideo publikowanych m.in. przez MON wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

W BBN w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem