more_horiz
Wiadomości

"Najpoważniejszy od dekad test dla polskich służb". Szef MON o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 17:42
- Sytuacja na granicy z Białorusią to najpoważniejszy test dla polskich służb od dziesięcioleci - powiedział podczas sejmowej debaty minister obrony Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: Twitter/@KancelariaSejmu

kaminski sejm 1200 free.jpg
Szef MSWiA: przy granicy z Białorusią przebywa do 4 tys. migrantów. Będą podejmowali kolejne szturmy

- Sytuacja, z jaką obecnie mamy do czynienia na granicy polsko-białoruskiej, jest najpoważniejszym testem dla naszych służb od dekad. Polscy żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji zdają ten egzamin celująco - mówił szef MON.

Posłuchaj
00:25 11390200_1.mp3 Mariusz Błaszczak: żołnierze WP są obecni na całej długości granicy z Białorusią i wspierają Straż Graniczną w niemal wszystkich placówkach (IAR)

Zaznaczył, że na granicy pełni służbę około 13 żołnierzy ze wszystkich czterech dywizji polskiej armii, są obecni na całej długości linii granicznej wspomagając SG, a wsparcia wojskom operacyjnym udzielają wojska inżynieryjne i WOT, te ostatnie między innymi zatrzymują osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.

- Rząd PiS już w 2015 roku mówił, do czego może doprowadzić niekontrolowana migracja - powiedział Błaszczak. Jego zdaniem "polityka otwartych drzwi doprowadziła do aktów terroru na zachodzie Europy", a obecnie UE "przyznała nam rację". - Polska broni nie tylko swojego terytorium przed kolejną falą nielegalnej migracji. Bronimy także całej Unii Europejskiej, pamiętając, że dla migrantów jesteśmy tylko krajem tranzytowym w podróży do Niemiec i dalej na zachód Europy - mówił.

kp

Zobacz także

Zobacz także