Abp Guzdek: odrzućmy wulgaryzmy i język pogardy wobec stróżów bezpieczeństwa
W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej potrzebne jest dziś w Polsce porozumienie i jedność - mówił podczas homilii wygłoszonej w czwartek metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Zaapelował też, by nie używać wulgaryzmów i języka pogardy wobec stróżów bezpieczeństwa.
2021-11-11, 13:09
W czwartek w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w białostockiej katedrze odbyła się msza św. za ojczyznę, która poprzedziła wojewódzkie obchody. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, poczty sztandarowe i mieszkańcy. Mszy św. przewodniczył abp Guzdek.
Zagrożona granica
Powiązany Artykuł

Kolejna próba sforsowania granicy. Migranci rzucali kamieniami i gałęziami w żołnierzy i funkcjonariuszy SG
- Co należy uczynić w tej sytuacji, kiedy zagrożona jest nasz wschodnia granica? Dzisiaj potrzebny jest duży krok w stronę porozumienia i jedności. Zapanujmy nam emocjami, odrzućmy wulgaryzmy i język pogardy wobec stróżów bezpieczeństwa i suwerenności naszego państwa, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji - mówił w homilii metropolita białostocki.
Abp Guzdek podkreślił, że słowa powinny jednoczyć a nie dzielić.
- Internauci krytykują apel Tuska ws. migrantów. "To jest ostatni moment, aby oPOzycja zaczęła pomagać"
- Szef MON 11 listopada: pamiętajmy o tych, którzy chronią nasze granice
- Nie używajmy także Ewangelii w celu osiągnięcia doraźnych zysków, bądź dokuczenia i pognębienia ludzi mających nieco odmienne recepty na rozwiązywanie bieżących problemów - mówił.
REKLAMA
Potrzeba dialogu
W homilii metropolita pytał też, czy naprawdę chcemy pomóc ludziom, którzy pomocy potrzebują, czy - jak pytał - "posługujemy się nimi, by zaistnieć w przestrzeni medialnej".
Powiązany Artykuł

"To wojna, w której amunicją są cywile i przekazy medialne". Premier o kryzysie przy granicy
- Przestańmy wreszcie powtarzać, że z tym czy z tamtym nie warto rozmawiać, a nawet nie warto zasiąść do wspólnego stołu - zaapelował Guzdek.
Przywołując słowa bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił, że "jedyną słuszną drogę wytyczają dialog i harmonijna współpraca w trosce o dobro ojczyzny".
Pojednanie narodowe
Abp Guzdek podkreślił, że w obliczu dzisiejszych wyzwań należy zakończyć wojnę "polsko-polską", aby - jak zaznaczył - "nastał cud zbliżenia i pojednania narodowego, który jest nam wszystkim tak bardzo potrzebny".
Zaapelował też do wszystkich zebranych, aby na co dzień zdawać egzamin "z wierności ideałom: jedności, wzajemnej miłości, szacunku, powściągliwości wypowiadanych opiniach".
Powiązany Artykuł

Co dalej ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią? Oto możliwe scenariusze
Na zakończenie mszy św. abp Guzdek prosił też o wsparcie tych, którzy stoją na straży i strzegą dzisiaj polskich granic, a także ich rodzin.
REKLAMA
Wdzięczność dla służb
Abp Guzdek, który jest Administratorem Apostolskim Ordynariatu Polowego, dzień przed Świętem Niepodległości w specjalnym przesłaniu do żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz policji, podkreślił, że w obecnej sytuacji międzynarodowej w narodowe święto niepodległości nie wystarczy modlitwa i zapalone znicze na mogiłach poległych i zmarłych, należy się też wdzięczność dla służb, które strzegą suwerenności polskich granic. W liście podziękował też żołnierzom, funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz policji "za ofiarność w służbie oraz świadomość trudnej sytuacji migrantów, wykorzystywanych przez reżim białoruski".
- Wdzięczność należy się również rodzinom, które Was wspierają w niebezpiecznej, pełnej poświęcenia służbie dla Polski, dla Europy, dla świata - zaznaczył hierarcha.
fc
REKLAMA