more_horiz
Wiadomości

Prezydent odwiedził funkcjonariuszy na granicy. "Chwała im i wdzięczność"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 21:55
Po oficjalnych uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości, prezydent Andrzej Duda pojechał na wschodnią granicę kraju. Spotkał się z pełniącymi tam służbę żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i policji. Podczas spotkania określił ich służbę jako bardzo ważną i podziękował im za ofiarność.
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z funkcjonariuszami i żołnierzami chroniącymi granicę z Białorusią
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z funkcjonariuszami i żołnierzami chroniącymi granicę z Białorusią Foto: Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda odwiedził na Podlasiu granicę polsko-białoruską, gdzie spotkał się z żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej pełniącymi tam służbę.

duda oredzie 1200.jpg
Prezydent: dzisiaj jeszcze bardziej niż zwykle widzimy męstwo naszych służb i żołnierzy

Po spotkaniu ze służbami mundurowymi chroniącymi polskiej granicy zamieścił wpis na Twitterze.

"W imieniu Rzeczypospolitej bardzo dziękuję wszystkim Żołnierzom, Policjantom, Straży Granicznej i Każdemu, kto pełni służbę na naszej granicy. Dzisiaj miałem okazję uścisnąć dłoń niektórym z Nich. Swoją ofiarną służbą bronią naszego bezpieczeństwa. Chwała Im i wdzięczność" - napisał prezydent na Twitterze.

Bezpiecznej służby

Jak przekazała wcześniej KPRP na Twitterze, prezydent życzył "bezpiecznej służby funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i żołnierzom udającym się na nocne patrole wzdłuż granicy z Białorusią".

- Wykonujecie świetną robotę i zapewniam was, że zawsze będziemy z wami, ja zawsze będę z wami. Możecie być stuprocentowo pewni, że macie mnie za sobą i jestem ogromnie wdzięczny za tę ciężką służbę, którą tu wykonujecie - mówił do oddziału udającego się na nocy patrol na granicę polsko-białoruską.

W swoim orędziu z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda apelował o wsparcie i szacunek dla wszystkich służb, które zabezpieczają granicę z Białorusią.

Posłuchaj
00:12 11395023_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda spotkał się z funkcjonariuszami pełniącymi służbę na granicy. (IAR)

Sytuacja na granicy

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Ma to związek z presją migracyjną ze strony Białorusi, która prowadzi wojnę hybrydową, używając do tego migrantów.

8 listopada media obiegła informacja o dużej grupie migrantów idącej po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy.

Tego samego dnia pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, a następnie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego narada zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę w tej samej kwestii. We wtorek Sejm podczas nadzwyczajnego posiedzenia wysłuchał informacji rządu ws. aktualnej sytuacji na granicy i podejmowanych działań. 

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem